Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

sigaranın ağız ve diş sağlığına olumsuz etkileri

Sigaranın ağız ve diş sağlığına zararları

Dünya genelinde 1.1 milyarın üzerinde kişinin, Ülkemizde ise yetişkin nüfusun yarısına yakın kısmının sigara kullandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca Türkiye’de her sene 100 binden fazla kişinin sigaranın oluşturduğu hastalıklar sebebiyle öldüğü bildirilmektedir.

Tiryakilerinin yarısının ölümüne sebep olan sigara, pek çok kansere sebep olmakla beraber, ilk olarak temas ettiği ağız bölgesine de çok zararları olduğu tespit edilmiştir. Sigaranın sebep olduğu kanser hastalıklarından birisi de ağız kanseridir. Ağız kanseri olan hastaların %75’lik kısmının sigara ve alkol kullandıkları tespit edilmiştir. Sigarayı bırakan bir kişide ağız kanseri olma riski çok hızlı bir şekilde düşer. Sigaradan kurtulduktan 10 sene sonra ağız kanseri riski, sigara kullanmayanlarla aynı seviyede olur.

Sigaranın ağız ve diş sağlığına olumsuz etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

—Dişlerin üzerinde katran artıklarının sebep olduğu kahverengi lekeler meydana gelir.

—Damakta kırmızı renkli iltihabi oluşumlar gözlenir.

—Diş ve diş eti hastalıklarına, diş eti çekilmesine neden olur.

—Kötü ağız kokusunun başlıca sebeplerinden biridir.

—Dilde siyah kıllı bir görüntü oluşmasına sebep olur.

—Ağızda doku bozukluklarına sebep olmaktadır (oral mukozal lezyonlar).

—Ağız kanserine neden olur.

Sigara ağız kimyasını ters yönde etkilediği için aşırı plak oluşumuna neden olmaktadır. Sigara kullanan kişiler sürekli kötü ağız kokusuyla hayatlarını sürdürmek zorundadır. Ayrıca sigaranın diş ve diş etlerinde oluşturduğu kötü görüntü oldukça itici bir görüntüye sebep olmaktadır. Dişler, diş hekimince polisaj işlemi yapılarak temizlense de, kişi sigara kullanmaya devam ettiği sürece bu lekeler çok kısa bir sürede tekrar oluşmaktadır.

Yüz ve ağız bölgelerinde normalin dışında bir durum fark eden sigara bağımlıları mutlaka bir diş hekimine görünmelidir. Sigaranın ağız kanserini tetiklediğini unutmamakta her zaman fayda vardır. Dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz erken tanı açısından hayati önem taşımaktadır. Sigaranın ağız ve dişlerinizde oluşturabileceği zararları en az seviyeye indirmek için, 6 ayda bir diş hekimine kontrol ettirmekte fayda vardır.

Sigara dumanın sebep olduğu yüksek ısı ve dumanda bulunan 1000’den fazla zararlı madde ağız bölgesine zarar vermektedir. Bilim adamaları sigaranın, diş etlerine kan gitmemesine sebep olduğu için diş sağlığını bozduğunun kanısına varmışlardır. Diş sağlığını en az önemseyen kesimin 20-30 yaş arasındaki erkekler olduğu saptanmıştır. Yetişkinlere ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla sigaradan kurtulmaları tavsiye edilmektedir.

Sigara kullanan kişilerin ağız hijyenleri konusunda dikkatsiz oldukları, plak oluşumunun daha çok olduğu ve bu sebepten dolayı periodontal hastalığa daha fazla yatkın oldukları düşünülmektedir. Sigaranın diş taşı oluşumunda büyük rol aldığı saptanmıştır. Sigaranın basit bir refleks oluşturarak tükürük akışını yavaşlattığı ve bu nedenle diş taşı oluşumuna sebep olduğu saptanmıştır.

Nikotinin sinir sistemini uyarmasının etkilerinden biri de tükürüğü azaltmasıdır. Tükürük azlığı sebebiyle meydana gelen ağız kuruluğu, diş ve diş etlerinde bakteri plaklarının oluşmasını kolaylaştırır. Nikotinin damarları daraltıcı etkisiyle dişetine kan ulaşması zorlaşır. Bu sebeple diş etine kan hücrelerinin ve yeterli seviyede oksijenin ulaşmasına engel teşkil eder. Buna paralel olarak diş eti kendini tamir özelliğini yerine getiremez. Ayrıca lokal oksijen basıncının azalması bakterilerin yanak ve diş eti üzerinde çoğalmasına sebep olmaktadır.

Sigara, diş eti savunmasını olumsuz etkilemekte, hastalıkların tedavi sürecini olumsuz etkilemekte, bakterilerin ağızda tutunmasını ve çoğalmasını kolaylaştırmaktadır. Sigara nedeniyle ağız hastalıklarında iyileşme süreci çok daha uzun sürmektedir.

Sigaranın ağız ve diş bölgesine vermiş olduğu zarar, kullanım miktarına ve zamanına bağlıdır. Dişler üzerinde oluşturduğu lekeler dışında, dişleri saran kemiklerin erimesine sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı diş etleri geri çekilmekte ve bir süre sonra dişler kaybedilmektedir.

Sigaranın ağız bölgesine vermiş olduğu bir diğer zarar ise, yumuşak doku kısmında oluşturduğu beyaz renkte lezyonlardır. Bu lezyonlara lökoplaki adı verilmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.