Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara ve Güzellik

Uzman dermatologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu, sigara bağımlılarında hiç kullanmayanlara göre 5 kat daha fazla kırışıklık olduğu tespit edilmiştir. Hatta bazı araştırmalara göre sigaranın güneş ışınlarından bile daha etkili olduğu düşünülüyor. Sigara bağımlılarının yüzlerinin soluk, kirli beyaz, kırışık deri gibi belirgin özellikleri ‘’sigara tiryakisi derisi’’ olarak adlandırılıyor. Sigara bağımlılarının %79’luk kısmı bu görünüme sahiptir.

Sigara bağımlılarının yüzünün belirgin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

1- Kalıcı çizgiler veya kırışıklıklar vardır,

2- Alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi nedeniyle çökmüş yüz ifadesi vardır,

3- Deride incelme ve hafif gri görünüm vardır,

4- Derinin hafif turuncu-mor-kırmızı renk alması.

Sigara bağımlılarının yüz yapısı 70 yaşındaki bir bayanın yüz yapısına benzer. Sigara kullanan kişilerde kırışıklık erken yaşta başlamaktadır. Kırışık oluşumu bir senede tüketilen sigara ile doğru orantılıdır. Bayanlar sigaranın sebep olduğu kırışıklık etkisinden daha fazla etkilenmektedir. Vücuda alınan nikotin ile sinir sisteminin uyarılması sonucunda damarlarda oluşan daralma, dokulara az oksijen gitmesi, pıhtılaşmalar ve kolajen depolanmasında azalma, kırışıklık oluşmasına neden olan faktörlerdir.

Sigaranın deride oluşturduğu etkileri açıklayan faktörler;

1– Direk toksik etki: Sigara tiryakilerinde derinin nem oranının ciddi anlamda azalmış olması, onun toksik etkisine bağlıdır.

2– Mekanik faktörler: Kırışıklığın şekil alması açısından önemli rol oynamaktadır. Sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla alakalı olarak dudak çevresinde; tek bir taraf ile sigara içenlerde aynı tarafta kırışıklık görülmesi veya kaz ayağı kırışıklıkları gibi özel görüntülerin oluşmasına sebep olur.

3– Genetik faktörler: Sigara kullananların tamamında “sigara tiryakisi yüzü” görüntüsü oluşmadığı için genetik faktörlerin rolü de düşünülmektedir.

4– Sigara kullananlarda vücudun güneş almayan yerlerinde derideki elastik tabakanın , sigara kullanmayan yaşıtlarına göre daha kalın ve parçalı olduğu gözlenmiştir. Derideki kronik oksijenlenmenin azalması, kollajen sentezinin düşmesine sebep olarak, kırışıklığa sebep olmaktadır.

5-Nikotinin damarları daraltıcı etkisi deride gri-esmer renklenmeye sebep olur.

6– Sigaranın erken menopoz, kısırlık, özel günlerde düzensizlik gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menopoz sonrası dönemde açıkça gözlemlenmiştir. Sigara tiryakisi bayanlarda göreceli bir hipoöstrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deride kuruluk ve kırışıklığa sebep olmaktadır.

7– Sigara A vitamini düzeyini azaltır, dolayısıyla hücrenin bir numaralı düşmanı olan serbest radikallere karşı korunmayı azaltarak, kırışıklıkların oluşmasına davetiye çıkartır.

Sigara tiryakisi olan beyaz veya gri saçlı kişilerde katranın sebep olduğu sarıya benzeyen bir saç rengi oluşur. Buda hiç estetik olmayan bir görüntüye neden olur. Sigara içerken kullanılan elin parmaklarında sigara dumanından dolayı sararmalar meydana gelir. Bu duruma ‘’nikotin belirtisi’’ adı verilir. Sigara bağımlılarının ağızlarının içi daha koyu renktedir. Hatta yanak iç kısımlarında beyaz tabakalar meydana gelebilmektedir.
Sigara damarlara olan daraltıcı etkisi nedeniyle kan akışını bozarak, meydana gelen yaralanmaların iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Tek bir sigaranın damarlarda 90 dakika kadar daralmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir. Sigara dumanında bulunan 4000’den fazla kimyasal madde içinden kan akışının azalmasına en büyük etkiyi nikotinin yaptığı saptanmıştır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.