Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara ve gebelik

Gebeyken sigara kullanmaya devam ediyorsanız, karnınızda taşıdığınıza bebeğinize de sigara içiriyorsunuz demektir. Hamileyken sigara kullanan annelerin çoçukları içmeyenlere oranla daha zayıf olarak dünyaya gelmektedir. Eğer bebek beklerken çok fazla sigara tüketirseniz (bir paketten fazla) bebeğiniz çok daha zayıf doğacaktır. Sigara ile birlikte vücuda alınan duman, bebek gelişiminde en önemli rolü oynayan oksijeni yok eder ve anne karnındaki bebeğin gelişimini tehlikeli boyutlarda tehdit eder.

Sigara bağımlısı bir bayanın zayıf fakat sağlık problemi olmayan bir bebek doğurmuş olduğunu düşünelim. Bebek doğumdan sonra kilo alır, fakat 7 yaşına ulaştığında yaşıtları arasında daha kısa ve zayıf kalabilir.

Yapılan araştırmalara göre sigara tiryakisi bayanların içmeyenlere oranla düşük ve ölü doğum yapma ihtimali %50 oranla daha fazladır. Eğer gebelik oluşmadan sigarayı bırakırsanız tüm bu tehditler dört ay içinde tamamen ortadan kalkar.

Anne olmak sorumluk gerektiren çok zor bir iştir ve sağlığınızı her anlamda korumanız gerekir. Sigara tiryakisi olan kişiler içemeyenlere oranla çok daha fazla hastalanır ve büyük çoğunluğunda ciddi sağlık problemleri meydana gelir. Dünya genelinde her yıl 30.000 bayan sigaranın neden olduğu akciğer kanseri sebebiyle hayata veda ediyor. Sigaradan ne kadar çabuk kurtulursanız geleceğiniz olan çoçuklarınızla geçireceğiniz zamanı kadar çok uzatmış olursunuz.

Sigara dumanı ortamda bulunan pasif içiciler için de aktif içiciler kadar ciddi tehlikeler oluşturur. Bu durum özellikle bebek ve çoçuklar için çok ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Onlar gelişme çağında oldukları için vücutlarının oksijene çok daha fazla ihtiyaçları vardır ve bünyeleri yetişkinlere göre daha zayıftır. Lütfen geleceğiniz olan miniklerin yanında sigara tüketerek onların hayatını tehlikeye sokmayın. Sigaradan kurtulunca elinize geçecekler arasında bulunan bebeğinizin sağlığı sizin için yeterli bir neden değil mi? Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve sağlıklı bir şekilde yetişmesi sizin için bir hazinedir.

Evinizde sigara içilmediğinde, hem siz hem de aileniz çok daha sağlıklı bir ortamda yaşamınızı sürdürmeye devam edeceksiniz. Sigarayı bıraktıktan çok kısa bir zaman sonra içmeyenler gibi sağlığınıza kavuşacaksınız. Sigarayı bırakmak kendiniz ve aileniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.