Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara ve çocuk

Kullanılmış sigara dumanı, sigara tüketen kişinin dışarı verdiği veya yanan sigaradan tüten dumanın karışımıdır. Çevresel sigara dumanı (ÇSD) olarak ta adlandırılır ve kendisine özel kokusuyla hemen tanınır. ÇSD elbiseler, mobilyalar, perdeler üzerine siner ve havayı kirletir. Çoğu kişi ÇSD’yi hoş kokmayan, gözleri ve burnu tahriş ve rahatsız edici olarak bulur. Daha önemlisi ÇSD içinde bulunan 4000’in üzerinde kimyasal madde nedeniyle sağlık açısından çok tehlikelidir. ÇSD içinde bulunan kimyasal maddeler arasında 43 tanesinin kansere neden olduğu bilimsel olarak defalarca ispatlanmıştır.

Çevresel Sigara Dumanının Etkileri

Amerika Birleşik Devletlerinde Yetişkin nüfusun %26’lık kısmı sigara tiryakisidir ve beş yaş altındaki çocukların %50’den fazlası en az bir sigara tiryakisi ile aynı evde yaşamını sürdürmektedir. Bu rakamın ülkemizde çok daha yüksel olduğu tahmin edilmektedir. ÇSD her yaş grubu için tehlike arz etmesine rağmen, bebekler, çocuklar ve fetüs üzerinde çok daha tehdit edici boyutlardadır. Bu ÇSD’nin beyin ve akciğer gibi gelişmekte olan organlara zarar vermesinden kaynaklanır.

Cenin ve yeni doğan bebek

Hamile her sigara içtiğinde, anne, cenin ve plasentada kan akımı değişir. Henüz uzun dönemde bu değişikliklerin sağlık üzerinde olan etkileri tam olarak belirlenememiştir. Bazı araştırmalar gebelik döneminde sigara kullanmanın yarık damak-dudak gibi doğumsal bozukluklara neden olduğu saptanmıştır. Sigara tüketen annelerde süt üretimi düşer ve çocuk daha zayıf dünyaya gelir. 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde ölüme neden olan bebek ölümü sendromu annelerin sigara içmesiyle ilişkilidir.

Çocuk akciğer ve solunum yolları

ÇSD ye maruz kalan bütün çocuklarda akciğer verimi ve fonksiyonu bozulur. Çocukluk astımının hem sıklaşmasına hem de daha şiddetli olmasına sebep olur. Çevresel sigara dumanı öksürük, sinüzit, nezle, geniz akıntısı ve kistik fibroz gibi çeşitli sorunların oluşmasında aktif rol oynar. Çocuklarda boğaz ağrısı ve soğuk algınlığının daha sık oluşmasına neden olur. ÇSD 2 yaşından küçük bebeklerde bronşit ve zatürree olasılığını tetikler.

ABD’de Çevre Koruma Ajansının araştırmalarına göre, ÇSD’nin 18 aydan küçük bebeklerde her yıl 150 binile 300 bin alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu anlaşılmıştır. Bu hastalıklar 15 bin hastane yatışı ile sonuçlanıyor. Çocukların yaşadığı bir ortamda yarım paketten daha fazla sigara içilmesi, çocukların solunum yolu hastalıkları sebebiyle rahatsızlanma riskini yaklaşık olarak ikiye katlar.

Kulaklar

ÇSD ye maruz kalan çocuklarda kulak enfeksiyonu sayısında artış, hastalık iyileşme sürecinde ise yavaşlama meydana gelir. Solunan duman burun arkasını orta kulağa bağlayan östaki borusunu tahriş eder. Bu durum orta kulak basıncının eşitlenmesini engelleyen şişkinlik ve tıkanıklığa ve sonuç olarak sıvı birikimi, ağrı ve iltihaplanmaya sebep olur. Kulak iltihaplanmaları çocuklarda işitme kayıplarının başlıca nedenidir. İlaç tedavisi ile sonuç alınamadığında kulağa tüp takılmak zorunda kalınır.

Beyin

Gebelik sırasında ve devamında sigara kullanmış bayanların çocuklarının, sigara kullanmayan bayanların çocuklarına oranla hiperaktivite gibi davranış bozuklukları olması daha yüksektir. Çevresel sigara dumanı en az içen kadar ortamda bulunanlar için de risk teşkil eder ve kansere neden olur.

Çocuğunuzun çevresel sigara dumanı ile kansere yalanma olasılığı, ev dışı hava kirliliği nedeniyle oluşabilecek kanser riskine oranla 100 bin kat daha fazladır. Kullanılmış sigara dumanı, her sene yaklaşık 3 bin kişinin kanser olarak hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu gerçekten her yaş grubu için çok büyük bir risk oluşturuyorken, siz çocuğunuzun çevresel sigara dumanına maruz kalmasına ala göz mü yumacaksınız.

Gelecek 30 yıl içerisinde sigaradan aids, tüberküloz, cinayetler intiharlar ve trafik kazaları gibi ölümlerinin toplamından daha fazla kişi ölecek. Lütfen bunlardan birinin siz ya da çocuğunuz olmaması için sigarayı bırakın.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.