Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara ve alkolün zararları

Sigara ve alkolün zararları nelerdir?

Daha önce sigaranın toplumsal ve sağlığa olan zararlarını ele alan yazılar yayınlamıştık. Sigaranın toplumsal ve sağlığa olan zararlarını web sitemizde bulabilirsiniz.

Şimdi alkolün zararlarından bahsetmek istiyoruz.

Alkolün zararları

Alkolün beden sağlığına zararları

Alkolün beden sağlığına zararlarını şöyle sıralayabiliriz.

–Sinir ve beyin hücrelerini uyuşturarak zehirler ve kullanılmaz duruma gelmelerine sebep olur.

– Aşırı alkol kullanımı geçiçi hafıza yitirmelerine sebep olur.

– Alkol görme sinirlerini de olumsuz etkiler. Gözde sulanmalara ve görme sorunlarına sebep olur. Sonuç olarak ameliyat ve körlüğe sebep olabilir.

– Midemizin iç kısmını kaplayan tabakaya zarar vererek gastrit oluşumuna zemin hazırlar.

– Mide zarında yırtılmalara sebep olarak mide ve yemek borusunda iç kanamalar oluşturur. Çoğu zaman kusmalara neden olur.

– Kalp kasına zarar vererek çeşitli kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Kalp ritminde düzensizliğe neden olduğu için kalp yetmezliğine sebep olabilir.

– Erkeklerde sertleşme probleminin sebeplerinden biridir. Bayanlarda ise adet düzensizliğine neden olabilir. Hamilelerde bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

– Damar kireçlenmesinin başlıca sebeplerinden biridir.

– Kanı sulandırır, akışını hızlandırır ve terlemeye sebep olur. Yaralanmaya bağlı rahatsızlıklarda bölgenin iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

– Alkol alımında beyin düşünme ve karar verme yeteneğini kaybeder. Tepki ve refleksler azalır.

– Mide, yemek borusu, pankreas ve gırtlak kanserinin başlıca nedenlerinden biridir. Kanser riskini büyük ölçüde yükseltmektedir.

– Alkol aldıktan bir sonraki gün, aşırı baş ağrısı, ağız kuruluğu, halsizlik ve uykusuzluk görülür. Aşırı alkol alımında ise, yeterince uyunmuş olunsa da vücut kendini yenileyemediği için halsizlik ve baş ağrısı gün boyu devam eder.

Sağlık açısından alkolün başlıca zararları olarak yukarıdaki maddeleri sayabiliriz. Bir de alkolün topluma yönelik zararları vardır. Bunlarda hafife alınmayacak kadar çoktur.

Alkolün toplumsal zararları

Alkolün topluma yönelik zararlarını şöyle sıralayabiliriz.

– Boşanmaların en büyük nedenlerinin başında alkol gelmektedir. Boşanmaların % 80’i alkol kullanımı nedeniyle meydana gelmektedir.

– Trafik kazalarının % 70’ine alkollü sürücüler sebep olmaktadır. Trafik kazalarına çok büyük bir katkısı olan alkollü sürücülerin, pek çok kez ana haber bültenlerine konu olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Alkol düşünme, karar verme ve refleks kabiliyetinde büyük kayıplara sebep olduğu için, alkollü sürücülerin kazaya sebep olma riski kat kat yüksektir. Alkolün etkisiyle bilinçsiz bir şekilde araç kullanan kişiler, hem kendi hem de diğer sürücülerin hayatını büyük bir tehlikeye atmaktadır. Bunu engellemek için ağır trafik cezaları uygulanıyor olsa da sürekli alkollü sürücü manzaraları ile karşılaşıyoruz.

– Ülkemizde büyük bir sorun olan kadına şiddetin % 70’ine alkol sebep olmaktadır. Bu rakam gösteriyor ki aile içi şiddetin en büyük kısmı alkol kaynaklıdır.

– Cinayetlerin % 5’lik kısmı alkol nedenlidir. Alkolün vermiş olduğu cesaret insanlara çoğu zaman pişman alacakları davranışlara sürüklemektedir. Fakat bazen cinayet gibi pişmanlığın bile fayda etmeyeceği durumlar meydana gelmektedir.

– Irza tecavüzlerin % 50’lik kısmı alkolün tesiri altında olan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

– Görevi terk etmelerin % 60’ı alkol sebeplidir.

– Alkol, sonradan pişman olacağınız veya çeşitli sorunlara neden olabilecek davranışlar sergilemenize neden olabilir. Çoğu kez bunları hatırlayama bilirsiniz. Fakat bu durum gerçekleri değiştirmez.

– İntihar vakalarında alkolün etkisi, kullanmayanlara oranla 58 kat daha yüksektir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.