Sağlık

Sigara kadınlarda sivilce yapıyor

İtalya’da yapılan bir araştırma, sigara tiryakisi kadınların yüzlerinin sigara içmeyenlere göre daha fazla sivilceli ve akneli olabileceği gerçeğini ortaya çıkardı. İşte sigara ve sivilce arasındaki bağı ortaya çıkartan araştırmanın ayrıntıları…

Bin kadın üzerinde yapılan ve British Journal of Dermatology dergisinde de yayımlanan araştırmada, sigara içenlerin yüzde 42,2’sinde, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan ve enflamatuvar olmayan büyük beyaz başlı akne (NIA) ve kistcikler bulunduğu, sigara içmeyenlerde bunun görülme oranının yüzde 10 olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, sigara ile sivilceler arasındaki bağlantının biraz tartışmalı olabileceğini ve başka faktörlerin de bunda rol oynayabileceğini kabul ederken, bulgularının, enflamatuvar olmayan aknenin (NIA), sigara kullanımı ile bağlantılı cilt hastalıkları arasında yeni bir unsur olarak görüldüğünü ve ‘tiryakinin akneli yüzü’ olarak adlandırıldığını belirttiler.

Araştırmanın, bu sorunun daha çok kadınlar arasında görülmesinden ötürü kadınlar üzerinde yapıldığını belirten dermatologlar, denekler arasındaki sigara tiryakisinin yüzde 30’un altında olduğunu belirttiler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.