Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara dumanı içindeki zararlı maddeler

Sigara dumanında hangi gazlar vardır?

Sigara dumanın içindeki kimyevi maddeler bilim adamlarınca mikroskobik tetkikler yapılarak en ince ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmıştır. Biyokimya alanındaki son çalışmalarla, değişik anlarda sigara dumanındaki maddelerin miktarı ölçülebilmektedir.

Bir sigaranın yakılmasıyla birlikte 2 olay gerçekleşir.

1- Çıkan duman içe çekilirken gözle görülmeyen incelikte ve yoğunlukta zararlı elamanlar organizmayı direkt etkileyerek tahrip ederler.

2- Sigara kağıdının yakılmasıyla gerçekleşen reaksiyon sonucunda, çeşitli gazlar karışım halinde ortaya çıkar.

Sagara dumanında bulunan ve insan organizmasını olumsuz etkileyen en önemli maddeler ise sırasıyla nikotin, karbonmonoksit gazı, tahriş edici kimyevi maddeler ve katranlardır.

1- Nikotin: Sigara, içen kimseyi zehirleyen ve bağımlı hale getiren bir organik bileşimdir. Nikotinin sinir sistemi ve beyin üzerindeki sakinleştirici etkisi tartışılmayacak kadar açıktır. Nikotinin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri (özellikle kalp ve damar sistem, sistemi üzerindeki) çok büyüktür.

2- Karbonmonoksit: Kimyada CO formülüyle ile gösterilen bu gaz, tütünün tam manasıyla yanmasından ortaya çıkar. Ağız yoluyla içeri çekildiğinde kanın hemoglobin maddesiyle karışan bu gaz karboksihemoglobin denilen bir bileşim haline dönüşür. Bu yeni organik terkip, yanın yapısını ve özelliklerini süratli bir şekilde bozar. Günde 20 veya 25 sigara içen bir kimsenin kanındaki karboksihemoglobin oranı %9 ile %13 oranına çıkabilir; bu ise tehlike sınırı olarak kabul edilmektedir.

3- Tahriş edici maddeler: Dumanın içinde bulunan bu kimyevi maddeler arsenik, siandrik, asit aldeid, fenol, amonyak, setanlar ve metil alkol türevleri meydana getirir. Son araştırmalarla bu maddelere radyoaktif elemanlarda eklenmiştir. Saydığımız bu maddeler üst solunum yolları ve bronşların en büyük düşmanıdır.

Vücudumuzun hava mukozalarında, ciğer peteklerinde ve larinks kıvrımlarında bulunan ince tüycükler saniyede 15 defa hareket ederek üst solunum yollarını temizler ve nefes borusundan zararlı ve mikrobik maddelerin girmesini önlerler. Bu tahriş edici maddeler ise, hassas tüycüklerin çalışması ve düzgün işleyişini engelleyerek muhtemel bir bronşite veya boğaz kanseri gibi ağır hastalıklara ortam hazırlayabilirler.

4- Katranlar: Sigara dumanı içinde bulunan katranlara örnek olarak nitroso-amin ve benzopirenleri gösterebiliriz.

Fareler üzerinde yapılan laboratuar araştırmalarında bu hayvanların derilerine katran sürülmesiyle organizmalarında kısa bir süre sonra kötü huylu tümörlerin belirdiği gözlendi. Katran, insanlar üzerinde tek bir tipi ile kanser yapabilecek bir doza ulaşmasa bile diğer elemanlarla birleşerek çok tehlikeli olabilmektedir. Üst solunum kanserlerinin en büyük sebebi nikotin ile birlikte alınan katrandır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.