Sağlık

Sigara cildi kırıştırıyor

Uzmanlar, her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin hastalanmasına ya da sakat kalmasına neden olan sigaranın cildi de önemli ölçüde kırıştırdığını söyledi.

İnsanın en kıymetli varlığının sağlık olduğunu belirten İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şenol, “Osmanlı’nın en kudretli padişahı Kanuni Sultan Süleyman bile ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi’ dizesiyle sağlıklı vücuda sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Sigara içindeki pek çok zararlı madde nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkiler. İki ana etkisi vardır. İlk olarak sigara kılcal damarların büzülmesi ve daralmasına neden olur. Daralan damarların beslediği organlarda bozukluklar oluşmasına zemin hazırlıyor. Deri de vücudumuzdaki en fazla kılcal damar bulunduran organlarımız arasında yer alıyor. Dolayısıyla sigaranın damarlarda yol açtığı daralma sonucu deride sarkmalara, kırışmalara, lekelenmeler ve renk değişikliklerine neden oluyor.

Sigaranın ikinci olumsuz etkisi ise deride biriktirdiği kalıntılardır. İçerisinde bulunan toksik maddeler zaman içinde dışarıya atılamamaktadır. Tırnaklar, dişler ve diğer bölgelerde kirli bir renk oluşmasına neden olmaktadır. Güzelliğin öne çıktığı günümüzde dış görünüşe zarar veriyor.” diye konuştu.

Prof. Şenol, sigara kullanımının ve dumanına maruz kalmanın birçok kanser türünün gelişmesinde çok önemli rol oynadığını söyledi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.