Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara bırakmada motivasyon

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler yanlış motivasyon konuları seçerlerse başarılı olamaz.

Örneğin, ne güzel artık paramı sigaraya vermekten kurtulacam. Bu yanlış bir motivasyon konusudur ve sigarayı bırakmak için gereken motivasyonu sağlamaz. Bir diğer örnek olarak, çocuğuma kötü örnek olmayacam. Bu da yeterli bir motivasyon sağlamaz. Kişi için en doğru ve güçlü motivasyon, kendi hayat kalitesini yükseltmek için sigarayı bırakmaya karar vermesidir.

Eğer kişi sigarayı başka birisi için bırakmak istiyorsa büyük olasılıkla sigaraya tekrar başlayacaktır. Bu yüzden hamile bayanlar hamilelikleri süresince sigara içmezler. Ancak bebeği doğurduktan sonra muhtemelen tekrar başlarlar. Çünkü bırakma sebepleri karnında taşıdıkları bebekleridir.

Doğru motivasyon konusunu seçmek sigarayı bırakma sürecini kolaylaştıran faktörlerin başında gelmektedir. Kötü kokudan kurtulucam, sigaraya artık para harcamayacam gibi durumların hiçbirisi tam ve gerçek bir motivasyon sağlamaz. Bunlar çok kısa süre ve geçici bir motivasyon sağlar.

Gerçek motivasyon; bu 4000 zehirli madde içeren dumanı sistematik olarak içime çekme işkencesinden kurtulup, hayat kalitemi arttırmak için sigarayı bırakmak istiyorum. Yani kendim için başkası istiyor diye değil. En doğru ve kalıcı olan motivasyon budur.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.