Sağlık Sigara | Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigara bırakma ilaçları ve ürünleri

Bir sigara yaktığınızda öncelikle şöyle düşünün. Neden sigara içiyorum? Büyük olasılıkla mantıklı bir cevap bulamayacaksınız. Çünkü sigaranın kişiye sağladığı tek şey, sahte bir mutluluktur ve bu mutluluk geçicidir. Nikotin bağımlılığa neden olan bir maddedir ve sigara içmek kısa sürede zorunluluk haline gelir.

Sigarayı eksileri ve artıları ile ele alırsanız terazinin artı tarafının boş kaldığını siz de görebilirsiniz. Sigaranın kişiye sağladığı hiçbir artısı olmamasına rağmen, eksilerini saymakla bitiremezsiniz. Sigara tiryakilerinin tamamı bunları bilmesine rağmen sigara içmeye devam eder. Bazıları arkadaş etkisini, bazıları ise nikotin bağımlılığını veya o anki psikolojik durumunu bahane eder. Ancak bahane edenlerin hepsi sigarayı bırakmaya niyeti olmayan henüz kararsız kişilerdir. Gerçekten istekli biri için bunlar aşılması kolay bahanelerdir.

Tek başınıza sigarayı bırakamayacağınızı düşünüyorsanız yardım almayı denemekte büyük fayda vardır. Sigara bırakma merkezlerine başvurabilir, sigara bırakma ürünleri veya sigara bırakma ilaçları alabilirsiniz. Sigara bırakma merkezleri tıp alanındaki gelişmeler ve sigara bırakma terapisi ile başarı şansını yükseltebiliyorlar.

Sigara bırakma merkezlerine ekonomik gücünüz yetmiyor veya kendi başınızın çaresine bakmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ise sigara bırakma ürünleri veya sigara bırakma ilaçlarını deneyebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda geliştirilen bitkisel sigara bırakma ilaçları başarı oranını çok büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu ilaçlar size sigaranın yoksunluğunu aratmayacak ve kolay bir şekilde sigaradan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Fakat yönteminiz ne olursa olsun öncelikle bu işi kafanızda bitirmiş olmanız sonra uygulamaya geçmeniz gereklidir. İsteksiz ve inançsız bir şekilde sigarayı bırakmaya çalışmak veya başka etkenlerden dolayı zorlamayla sigara bırakmak neredeyse imkânsızdır. Önce inançlı ve kararlı olmanız ve sigarayı beyninizde bitirmiş olmanız şarttır. Sigaradan bıktım diyor ve kurtulmak için girişimde bulunmak istiyorsanız önce bu işi beyninizde bitirin. Eğer sigarayı bırakmak için hazır değilseniz sigara bırakma ilaçları veya ürünleri de size pek fayda etmeyecektir. Sigarayı bırakma ilaçları ve ürünlerinin kesin olarak %100’lük bir başarı oranı yoktur. Fakat sigara bırakma sürecinde inançlı ve kararlı olan kişilerin, sigara krizlerini aönlemede ve stresi yenmelerinde çok büyük faydaları vardır. Zaten sigara bırakma sürecine kararsız olarak girdiyseniz kısa zamanda çeşitli bahaneler uydurarak bırakmaktan vazgeçebilirisiniz. Bu günlük hayatta da her şey için geçerli olan bir kuraldır. Başarı için ilk kural inanmak ve kararlı olmaktır. Ondan sonrası zaten kendiliğinden gelir.

Sigara bırakma sürecinde pek çok kişinin yaptığı hata hazır olmadan inanmadan bu işe kalkışmaktır. Hazırlıksız ve inançsız olarak sigarayı bırakmaya çalışan birine hiçbir sigara bırakma ürünü veya ilacı fayda sağlamaz. Pek çok kişi de hatasını kabul etmez ve bunların hepsi aynı demekten başka bir şey yapmaz. Oysa kişi başarısızlığın sebebini önce kendinde aramalı ve kendine düşeni yaptığına emin olmalıdır. Her şeyi ilaçlardan beklemenin bir anlamı yoktur.

Bu şekilde davranan insanlar yüzünden pek çok insan sigara bırakma ürünleri veya sigara bırakma ilaçlarının bir faydası olmadığını ve sigarayı bırakmanın imkansız olduğunu düşünmektedir. Oysa bu kişiler zaten bir macera peşinde olan inançsız ve kararsız olarak sigara bırakma sürecine girmiş kişilerdir. Sigarayı bırakmak kesinlikle imkansız falan değildir. Bir takım zorlukları vardır ancak gelişen tıp sayesinde artık bunları çeşitli sigara bırakma ürünleri veya ilaçları ile aşmak çok kolaydır.

Sigara bırakmada alternatif tıp olarak sınıflandırdığımız çeşitli şifalı bitkilerde kullanılmaktadır. Bu konularda tecrübeli olan uzmanların çeşitli karışımlardan elde ettikleri sigara bırakma tozu, sigara bırakma otu, bitkisel sigara bırakma ilaçları veya bitkisel sigara bırakma ürünleri oldukça faydalıdır. Bu tür bitkisel sigara bırakma otu veya sigara bırakma tozu gibi ürünlerde dikkat edilmesi gereken noktalar ise, ürünlerin tarım bakanlığı onayı olması ve uzman kişiler tarafından hazırlanmış olmasıdır. Sadece Tarım bakanlığı onayı olan sigara bırakma ürünleri tercih edilmelidir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.