Sağlık

Sıcaklarda isilikten nasıl korunusunuz

İsilik, ter bezlerinin aşırı çalışması ve cildin kapalı kalmasıyla oluşuyor. Yetişkinlere de zor anlar yaşatan isilik, ter bezi kanalları tam gelişmemiş bebekleri daha çok etkiliyor. Cildin dışına atılamayan ter salgısı ciltte kabarcıklanma, kızarıklık ve batma hissiyle isilik tablosunu meydana getiriyor.

Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi’den Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Vildan Şengöz, yenidoğanlarda ve birkaç aylık bebeklerde isilik tablosunun çok kolay geliştiğini, yetişkinlerde de isiliğin görüldüğünü, isiliği geçirmek amacıyla kolonya sürülmemesi gerektiğini belirtiyor ve isilikle ilgili şu bilgileri veriyor:

“İsilik daha çok yaz aylarında görülüyor. Bebeğin kıyafetlerinin sıkı olması, terin kolay buharlaşmaması ve bebeğin yıkanmaması isiliği kolaylaştırıyor. İsilik bazen sadece kabarcıklar şeklinde görülürken, bazen kızarıklık ve iltihaplı sivilcemsi kabarcıklarla kendini belli ediyor.

Sentetik ve dar gömlek isilik yapıyor

Bebeklik döneminde sık görülen isilik sorunu, erişkinlerde kıvrım bölgelerinden yani kol altı ve bacak arasından başlayarak hızla göğse ve sırta yayılıyor. Bebeklerde olduğu gibi havanın nem oranının artması ve sık yıkanmamak buna zemin hazırlıyor. Tropikal iklimli bölgelere seyahat edenlerde isilik kolay gelişiyor. Sentetik ve dar gömlek, tişört giyilmesi isiliğin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Gün içinde bedensel aktivitesi çok fazla olan veya kilolu erişkinlerde bu sorun daha fazla görülüyor. İsilik tablosu bir iki günde başlıyor, önlem alınmazsa hızla yayılmaya ve cildin üst tabakasının açılmasıyla yaraya yol açıyor. Üç gün içinde tablo şiddetlenebiliyor. Tedavinin başlamasıyla, genel önerilere dikkat edilirse ve özellikle nemden kaçınılırsa bir iki haftada rahatlama oluyor.

Kozmetikler şiddetlendiriyor

İsilik genelde aşırı sıcak ve nemin etkisiyle oluşuyor. Araştırmalar UV ışınlarının isiliği tetiklediğini ortaya koyuyor. Çok koyu kıvamlı güneş koruyucular ve kozmetik ürünler isiliği şiddetlendirebiliyor. Birebir havuz kimyasalları daha çok kimyasal tahrişle isiliğe benzer görüntü verebiliyor. İsilikte problem ter kanallarının kapanmasından kaynaklanıyor. Bu da en çok havanın yüksek nem oranı nedeniyle ortaya çıkıyor.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.