Sağlık

Sıcaklar ciltte sivilceye neden oluyor

Yazın artan ter salgısı, kuruyan ve sertleşen deriden dışarıya çıkamıyor. Cilt gözeneklerinin tıkanması ise isilik ve sivilceye neden oluyor. Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Dr. Buket Pençe’ye göre, yaz aylarında artan cilt sorunlarını engellemenin en kolay yolu; sık sık yıkanmak ve deri gözeneklerini açık tutmaktan geçiyor.

Ancak suyun da, deniz, havuz ve sabun gibi cildin kurumasına neden olduğunu belirten Dr. Pençe, kuruyan cildin, uygun nemlendiricilerle sürekli nemlendirmek gerektiğini söylüyor.

“Daha çok, hassas ve kuru derili kişilerin yüzünde yaz aylarında açık renkli, hafif kepekli lekeler oluşur. Bunların engellenmesi ve tedavi edilmesi derinin güneşten korunması ve nemlendirilmesi ile mümkün olur. Yine sıcak günlerde saç ve ayak bakımına da özen gösterilmelidir. Kalınlaşan yağlı deri bölgelerine asit salisilik, retinoik asit içeren losyon veya jel formunda deri incelticiler uygulamak isilik ve sivilce oluşumunu önleyebilir.

Eğer cildimizde isilik veya sivilce oluşursa antibiotikli losyon veya jeller, bazen de bazı sistemik ilaçlar gerekebilir. Kuruyunca gövde, kol ve bacaklara, daha çok lastik asit ve üre içeren yağlı losyonlar, kremler; ayaklara ise vazelin ve asit salisilik içeren merhemler uygulamak deriyi rahatlatacaktır.”

Güneş lekelerinden korunmak için

Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının, deride değişik lekeler oluşturduğunu belirten Dr. Pençe, alınması gereken tedbirler hakkında şu önerilerde bulunuyor:

Çiller: Özellikle yüze yerleşen küçük kahverengi lekelerdir. Kışın azalırlar.

Lentigolar: Güneş gören yerlerde oluşan çillerden daha büyük ve kışın gerilemeyen kahverengi lekelerdir. Karaciğer lekeleri de denmektedir. Açık renk derilerde, sarışınlarda ve orta yaş üstünde daha sık görülmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.