Sağlık

Sezaryene karşı ağrısız doğum yöntemi

Amerikalı 9 doktor Türkiye’de ağrısız normal doğum için sezaryene karşı kampanya başlattı. Kibele adlı sivil toplum örgütü, yüzde 90 oranla sezaryeni tercih eden Türk anne adaylarına ağrısız doğum yöntemini tanıtmak için Türkiye’ye gelip, gönüllü olarak çalışmaya başladı.

ABD’deki Wake Forest Üniversitesi anestezi uzmanlarından Dr. Medge Owen, tıp deyimiyle epidural analjeziyi yani ağrısız doğum yöntemiin özelliğini şöyle özetliyor:
“42 yaşındayım ve iki çocuk annesiyim. Çocuklarımı sezaryenle değil, ağrısız doğum yöntemiyle dünyaya getirdim. Böylece doğumlarına tanık olduğum gibi, dünyaya geldikleri ilk dakikalarda onlarla göz göze gelme şansını yakaladım. Şimdi de dünyadaki tüm kadınların bu güzel duyguyu yaşaması için çalışıyorum.”

Dünya tıp literatürüne göre sezaryenle yapılan doğumlarda annelerin ölüm oranının yüksek olduğunu söyleyen Dr. Owen, ABD ve İngiltere’deki doğumların yüzde 70′inin epidural analjeziyle yapıldığını söyleyerek, Türkiye’de bu oranın sadece yüzde 10′da kaldığını belirtiyor.

Gönüllü çalışıyorlar

ABD’de kurduğu ‘Kibele’ adlı sivil toplum örgütü aracılığıyla çalışmalara başlayan Dr. Owen, kendi gibi hekim olan sekiz arkadaşıyla birlikte Türk doktorlarına epidural analjeziyi anlatmak istiyor. İki hafta süresince Türk hekimlere yardım ederek, kadınların ‘doğal doğum’u tercih etmesini sağlamaya çalışacak olan Kibele grubu, İngiliz, İrlanda, Kanada ve ABD’li uzmanlardan oluşuyor. Toplam 20 bin dolara mal olan bu çalışmaya Wake Forest Üniversitesi, Dünya Anestezi Uzmanları Federasyonu gibi onlarca kuruluş mali destek veriyor.

Okmeydanı pilot bölge

Okmeydanı SSK Hastanesi’ni pilot bölge olarak seçen Kibele, burada New England Medical’den Jessica Wolin ve Uzman Dr. Emine Özyuvacı ile birlikte çalışıyor. Wolin, hastanedeki doktorların bu yöntemi uygulamak için istekli olduklarını söylüyor. Amaçlarının uzun vadede ağrısız doğum yönteminin daha çok kadın tarafından tercih edilmesini sağlamak olduğunu belirten Wolin; yöntemin tek yan etkisinin kısa süren baş ağrısı olduğunu kaydediyor.

Kimler ağrısız doğum yapabilir?

– Daha önce normal doğum yapanlar

– İlk kez doğum yapacak olanlar

– Kanama problemi veya kan pıhtılaşması olmayanlar

– Sırtta veya belde bir rahatsızlığı olmayanlar

– Enfeksiyon riski bulunmayanlar

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.