Sağlık

Sevdikleriniz için sigara içmekten vazgeçin

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Sağlam, tiryakilerin, sevdikleri için sigarayı bırakması gerektiğini söyledi. İçerisinde binlerce zehirli madde bulunan sigaranın sadece tiryakisine değil, içmeyene birçok kişide sağlık sorunları meydana getirdiği açıklandı. Anne babası sigara içen çocuğun ileride akciğer hastalığı adayı olduğundan habersiz olduğunu ifade eden Doç. Dr. Leyla Sağlam, bu durumu engelleyecek yaptırımın olmadığını ve tiryakilerin sigaranın zararlarını bilerek içtiğine dikkat çekti.

Sigara dumanından korunmaya çalışan pasif içicilerin her zaman başarılı olamayabildiğini söyleyen Sağlam, “Hamile bir anne sigara içiyorsa karnındaki bebek, kendini bekleyen sorunlardan habersizdir. Kocası yıllardır sigara içen bir kadın, sigara dumanının yoğun olduğu ortamı paylaştığı için akciğer hastası olabilmektedir. Dolayısı ile sigara içme alışkanlığının yalnız içene değil sevdiklerine de zarar verdiği aşikârdır. Kişiler hem kendileri hem de sevdikleri için sigarayı bırakma çabası göstermeliler. Sigara içmenin ekonomik zararlar telafi edilebilir fakat sağlık zararları geri dönüşsüzdür.” diye konuştu.

Sigara bağımlılığının hastalık olarak kabul gördüğünün altını çizen Sağlam, sigaradan kurtulmak amacıyla şu tavsiyelerde bulundu:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.