Sağlık

Selülitlerden nasıl kurtulmalı?

Genelde 25 yaş üstündeki kadınların güzelliklerinin üstüne çöken korkulu rüya haline gelen selülitlerin oluşumundan sonra uygulanabilecek çeşitli yöntemlerle selülitlerden kurtulmak mümkün.

Selülit, obur, canlılığını yitirmiş, sert dokulu yağ birikintisi, aynı zamanda bağ dokularının değişimidir. Selülitin teşhisinde en önemli faktör, başlangıç evrelerinde görünür olmayan, ancak çimdiklenip, sıkıştırmak suretiyle hissedilen, cildin tipik portakal kabuğu yapısıdır.

İkinci aşamada ise, tepecikler cilt üzerinde belirmeye başladığından, kolayca teşhis edilirler. Selülitlerin oluşumları aşağıdaki semptomlarla saptanabilir…

– Sinir liflerinin sıkışması,

– Kan damarlarının sıkışması ve sirkülasyon bozuklukları,

– Bacaklarda kramplar, uyuşmalar,

– Sirkülasyon bozuklukları nedeniyle ciltte kuruluk, renk değişimleri ve kılcal damar genişlemeleri…

Her şeyden önemlisi selülitli bölgede, kan damarları üzerine daraltıcı bir baskı başlar. Bu da damarların yeterli hizmet vermesini engeller. Hücreler arası sıvıların artmasına, bu bölgede su tutulmasına, sinir uçlarının hassasiyetini kaybederek, dolaşım yapısının bozulmasına neden olur. Ayrıca bazı bölgelerde şekilsizlikler oluştururlar.

Hangi bölgelerde selülit görülür?

Diz üstünde, bileklerde vs. görülebilir. En çok kalça ve baldır, bazen de basen bölgelerinde oluşur. Bu bölgelerde korse ve benzeri giyecekler kullanmak çözüm değildir. Bu durum, zaten bozuk olan iç sirkülasyonu daha da arttırarak, problemi çoğaltabilir.

Selülit beraberinde, şişmanlık vakalarını getirebilir. Böyle durumlarda, doktor kontrolünde diyetetik tedavi ele alınarak, kilo problemleri daha kolay çözülebilir. Selülit genelde 25 yaş grubu üzerindeki bayanlarda görülür.

İşte selülitin nedenleri

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.