Sağlık

Seksi sevmeniz için 10 önemli nedeniniz var

Doktora gitmeden daha sağlıklı bir cilde, daha az ağrı çeken bir bedene ve dik bir duruşa sahip olabilirsiniz. Hülya dergisi mart sayısında seksin 10 faydasını sıralayarak daha sağlıklı bir insanın reçetesini verdi.

Sağlıklı bir yaşam için pek çok reçete veriliyor. Organik gıdalar, düzenli spor ve stresten uzak kalmanın yolları gibi…

Peki ya sevişmenin faydalarından ne kadar haberdarsınız? Seks pek çok kişi için konuşulması zor bir konu olsa da faydası saymakla bitmiyor. Hülya dergisi mart sayısında seksi sevdirecek 10 nedeni şöyle sıraladı:

1. Deliksiz bir uyku sağlar

Güzel bir sevişmenin ardından ne gelir? Tabii ki deliksiz bir uyku… Bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Çünkü sevişmenin ardından vücudun salgıladığı ve kendinizi son derece rahat hissettiren bir hormon sayesinde kaslarınız gevşer ve vücut kendini dinlenmeye alır. Uyumlu ve tatmin edici bir cinsel hayatın getirisi ilk olarak kaliteli bir uykudur. Seksten sonra rahatlamış ve gevşemiş olan bedenlerin salgıladığı mutluluk hormonu ile çiftler keyifli bir uykuya dalar. Bu uyku oldukça dinlendirici ve vücudu tazeleyici bir niteliktedir.

2. Duruşunuzu etkiler

Sevişme esnasında gerçekleşen, belin alt kısmının ritmik hareketi sırt kaslarına iyi gelir. Sevişme sırasında omurga daha esnek bir hale gelir ve vücudun duruşu dikleşir. Dolayısıyla da vücut daha kıvrak bir hal alır. Sağlıklı bir cinsel hayatı olan kadınların uyluk kaslarının düzenli çalışması sonucu mesanelerinin daha da güçlendiği ortaya çıkmıştır.

3. Kan basıncını düşürür

Sevişme sırasında nefes alıp verme ve kalp atışları hızlansa da, kan basıncını ideal seviyede tutmanın yollarından biri de seks… Yapılan bir araştırmaya göre sadece ön sevişme bile vücut direncini azaltan stres hormonunu düşürüyor. Sonuç olarak düzenli seksin kalp sağlığına olumlu etkileri vardır.

4. Kondisyonu artırır

Kalp atışlarının hızlanması, kan basıncının çıkması, nefes alıp vermelerin sıklaşması… Bunlar size neyi anımsatıyor? Bir koşucunun yarış esnasında yaşadıkları gibi değil mi? Seks sırasında kalp daha fazla kan pompalıyor ve dolaşım hızlanıyor. Seksin sıklığı kondisyonu etkileyen faktörler arasında sayılıyor.

5. Ağrıları azaltır

Başınız ağrıdığında ağrı kesicilere başvurmak yerine seks yapmaya ne dersiniz? Cinsel ilişki sırasında salgılanan endorfin hormonu, vücutta bir doz morfinle aynı etkiyi yaratıyor. Üstelik düzenli seks hayatının regl sırasındaki ağrıları bile azalttığı söyleniyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.