Sağlık

Seks hayatımız, yaşamımızı şekillendirir!

Yaşamın vazgeçilmez bir parçası olarak bilinen cinsel istek, içinde bulunduğumuz aile, toplum, ahlaki değerler, sosyal ve kültürel yapılar; fiziksel, ruhsal veya sosyal açıdan zarar görmeyeceğimiz sağlıklı bir cinselliği yaşam olduğu sürece önemli normlardan birisidir. Bu normlar içinde kalan cinsel yaşamlar kabul görmezken saygı ve destek görürler, aşırı cinsel istek yaşayanlar toplumsal normları en kolay şekilde aşabilirler.

Sosyal ağ sitelerine, internete ve teknolojiye olan yatkınlıkla birlikte kişilerin hazza ve doyuma odaklı aktivitelere daha çok zaman ayırabilmeleri yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olurken, seks bağımlılığı; sanal seks, aşırı mastürbasyon ya da telefon seksi gibi farklı farklı şekillerde kendini gösterebilir.

Aşırı cinsel isteği olan kadın ve erkekler toplum tarafından belirlenen sınırlar içerisinde cinselliği yaşayamazlar. Kültürel ve sosyal kuralları hiçe sayarcasına hareket edebilirler. Bu kişiler kendi sosyal konumuna, saygınlığına, bulunduğu ortama uygun olmayan cinsel ilişkilere sık sık girer ve hayatı boyunca beraber olmayacağı insanlarla bir takım cinsel ilişkiler yaşar, zamanla bundan suçluluk duymaya başlayabilirler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.