Sağlık

Şeker hastalığı ve tedavisi

Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Hepimiz bu konuda bir şeyleri doğru veya yanlış olduğuna bakmaksızın bilir ve başkalarına iletiriz. Ancak her meselede olduğu gibi bu konuda da doğru bilmek esastır. Gerek hastalığı tanımak, gerekse hasta olan birine yardımcı olabilmek için bu lüzumludur.

Düşündüğümüzden daha yaygın bir hastalıktır diyabet. Ancak hastaların birçoğu maalesef hasta olduğunu bilmeden yaşamaktadır. Bu hastalığın tedavisinin pahalı olması da hastayı – eğer sağlık güvencesinden yoksun ise – tedaviye yönelik bir çabadan uzaklaştırmaktadır. Diyabet;

– Kronik bir bolizma hastalığıdır. Ömür boyu bu hastalıkla birlikte yaşamak kaçınılmazdır. Kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık bir süre gizli olarak seyreder ve aniden ortaya çıkar. Çok su içme, çok idrar yapma, aşırı yemek yemeye rağmen zayıflama diyabetin başlıca belirtileridir. Ani ve şiddetli bir karın ağrısı, şuur bozukluğu, bulantı ve kusma gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Nadir olmakla birlikte yüksek tansiyon, bacaklarda şişme, üre artışı, ani körlükler ve görme bozukluğu, böbrek ve göz rahatsızlığı gibi belirtileri de vardır.

– Diyabet kalıtsal bir hastalıktır. Diyabetli bir anne babanın çocuğunda diyabet görülme ihtimali çok yüksektir. Ancak mutlaka ortaya çıkması gerekmez. Bazen hastalık bir iki kuşak kadar gizli olarak seyredebilir. Ayrıca diyabetin ortaya çıkması, görünür olması yaşama biçimiyle de yakından alakalıdır.

– İki çeşit diyabet vardır. Kanda veya diğer vücut sıvılarında şeker düzeyinin artması ve proteinlerin glikozlaşması.

– Diyabet tedavi edilebilir bir hastalıktır. Artık günümüzde diyabete bağlı ölümler – eğer hasta tedavi gereklerini yerine getiriyor, tavsiyelere uyuyor ve hayatını buna göre düzenliyorsa – görülmemektedir. Hasta, verilen perhizlere dikkat ederek ve ilaçlarını düzenli kullanarak hayatını zorlanmadan, güçleştirmeden devam ettirebilir. Ama şeker hastası olduğunu unutmak gibi bir hataya düşmeden. (Takip etmesi gereken perhiz açısından.)

– Bir diyabet hastası ömür boyu bu hastalıkla birlikte yaşamak zorundadır. Çünkü bu hastalık tedavi edilebilir ancak asla iyileşmez. İyileşmez demekten kastımız şudur; hasta hastalanmadan önceki yaşamına aynen devam edemez. Kendisine bazı konularda ömür boyu sürecek sınırlamalar getirilecektir ve buna uymak zorundadır. Çünkü bu hastalığın tedavisi ancak kan şekerinin vücut için uygun olan seviyede tutulması ile yapılabiliyor. Bu yüzden diyabet hastasının diyet, ilaç ve egzersizlerini hiç unutmadan ve aksatmadan yaşamaya alışması gerekiyor. Diyabet hastalığı başından itibaren kontrol altında tutulabilir ve hasta kendisine doktor tarafından önerilen hususlara riayet etmede azami gayreti gösterirse son derece sağlıklı hayat sürebilir. Sağlıklı bir beslenme, diyet ve ilaçları doğru bir şekilde kullanmak bu hastalığın tedavisinde en önemli husustur.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.