Sağlık

Şeker hastalığı ayak bakımı

Asırlardır çoğu kişinin savaşmakta olduğu şeker hastalığı ayak sağlığını bozan sorunları da beraberinde getiriyor. Şeker hastalığının en mühim etkileri en çok ayaklarda görülüyor. Bu nedenle uzmanlar şeker hastalarının her gün ayak bakımını yapmalarını önermekteler.

 

Eğer şeker hastalığınız varsa, ayak bakımını kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Rutin olarak uygulanan ayak bakımı, şeker hastalığının vermiş olduğu problemlere karşı önlem almanızı ve bu problemlerin oluşmamasını sağlayacaktır.

Şeker hastaları nasıl ayak bakımı yapmalı?

Şeker hastaları için ayak bakımında öneride bulunan uzmanlar, her gün ayakların yıkanmasını söylediler. Doktorunuzun önerdiği sabun ile ılık suyla ayaklarınızı yıkayın. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayın. Ardından nemlendirici bir losyon sürerek ayak derinizi koruyun.Losyonu sürerken parmak aralarına sürmemeye dikkat edin.

Çorap seçimi de ayak bakımında son derece önemlidir. Çoraplarınızı seçerken yumuşak, emici ve temiz olmasına dikkat edin. Çoraplar ayaklarınızı sıkmamalı ve terleme problemine yol açmamalıdır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.