Sağlık

Şeker hastalarına bakanlık müjdesi

Şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şeker ölçüm çubukları alımında Danıştay tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararını doğru bulmadığını belirtti.

Yaptıkları çalışmalarla vatandaşların kaliteli ilacı ucuza temin etmesini sağladıklarını söyleyen Bakan Akdağ, bu konuda da gerekirse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma sağlayıp, şeker ölçüm çubuklarını vatandaşlara doktorlar aracılığıyla ücretsiz bir şekilde dağıtacaklarını söyledi.

Akdağ, “Şeker hastası vatandaşlarımız endişe etmesin hem onların parasını koruyacağız, hem de en kaliteli çubukları temin etmelerini sağlayacağız” diye konuştu. İlgili firmaların kaliteli ölçüm çubuklarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na uygun fiyatla vermesi durumunda kendi hükümetleri döneminde başlayan eski uygulamada olduğu gibi vatandaşların doğrudan eczanelerden alabileceklerini söyleyen Bakan Akdağ şöyle konuştu:

“Şeker hastası olan vatandaşlarımızı kesinlikle bu çubuklardan mahrum bırakmayız. Vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler. Hem onların parasını koruyacağız, hem onlara en kaliteli çubukları kolayca temin etmelerini sağlayacağız.”

“Nişasta bazlı tatlandırıcılar konusunu bilim kurulu karara bağlayacak”

Basın mensuplarının “nişasta bazlı tatlandırıcılar” konusundaki sorusu üzerine Bakan Akdağ, şu anda bu konuda her kafadan bir ses çıktığını belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak kendilerinin de aceleci bir açıklama yapmasının doğru olmayacağını savundu.

Bu konunun araştırılması için bir ‘Bilim Kurulu’ oluşturulduğunu anlatan Bakan Akdağ, “Tartışmaya nokta koyabilecek ya da tartışmayı büyük ölçüde bilimsel çerçeveye oturtacak olanlar ancak bilim adamlarıdır. Dedikodularla ya da bir takım iddialarla bunun götürülmesini ben hiç doğru bulmam.” açıklamasını yaptı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.