Sağlık

Sedef hastalığı (Psoriazis) belirtileri

Tıp dilindeki adı psoriazis olan sedef hastalığı, sık görülen, kronik seyirli, bazen hafifleyip bazen şiddetlenerek yıllarca süren bir hastalıktır.

Deri hücreleri yaklaşık 28 günde bir yenilenir; sedef hastalığında ise bu döngü çok hızlanmıştır, hücreler 3-4 günde bir yenilenir ama aynı hızda dökülmezler.

İmmün sistem hücreleri olan T hücreleri, vücudu hastalıklardan korumaya yardımcı hücrelerdir. Sedef hastalığının bu hücrelerin deride normal dengelerinin bozulması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Hücrelerin hızlı bölünmesine ve kızarıklık ve kabarıklığa neden olan enflamasyonu bu hücreler tetikler.

Sedef hastalığının belirtileri

Hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilse de genellikle 15-35 yaş arasında başlar. Hastalığın en sık görülen belirtisi, üzeri sedef rengi pullanma gösteren, deriden kabarık kırmızı plaklardır. Bu plaklar değişik büyüklüklerde olabilir, birleşip geniş alanları kaplayabilirler. Kaşıntı ve yanma hissine neden olurlar.

Plaklar vücudun her bölgesinde olabilmekle beraber en çok diz ve dirseklerde olmak üzere kol, bacak, gövde ve baş bölgesinde görülürler. Simetrik olma eğilimindedirler. Sedef hastalığına bağlı tırnak değişiklikleri de görülebilir. Tırnaklarda küçük çukurcuklar, oluklar olabilir, renk değişikliği ve etten ayrılma görülebilir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.