Sağlık

Savaş oyunları çocuğu tehdit altında hissettiriyor

Yapılan araştırmalarla bilgisayardaki savaş ve dövüş oyunlarının öğrencilerin sınıf içi güven algıları üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma sonuçlarına göre çocukların büyük çoğunluğu kendini tehdit altında hissediyor.

Lise öğrencileri arasında yapılan araştırma, bilgisayarda savaş ve dövüş oyunları oynayan gençlerin, kendilerini sınıftaki diğer öğrencilere göre daha çok tehdit altında hissettiklerini ortaya koydu.

Kırıkkale, Ahi Evran ve Amasya üniversitelerinin eğitim fakültelerinde görevli bir grup akademisyen, Kırşehir’deki farklı liselerde öğrenim gören 224 gencin katılımıyla “bilgisayar oyunlarının öğrencilerin sınıf içi güven algıları üzerindeki etkisini” araştırdı.

Araştırmaya katılan öğrencilerin yarısından fazlası, savaş, dövüş, yarış, strateji ve futbol oyunu oynarken eğlendiğini ve kendini oyun içinde hissettiğini, oyundan sonra mutluluk ve rahatlama hissettiğini belirtirken, az sayıda öğrenci ise oyun sonrasında kendisini yorgun hissettiğini kaydetti.

Ucu açık soruları yanıtlayan öğrencilerin yarıya yakını oyunun etkisinin belli bir süre devam ettiğini ve oyunun kalıcılık yarattığını dile getirerek, “oyun bittikten sonra 1-2 saat yine oyun oynuyormuş gibi olduklarını, bazen savaş oyunlarını rüyalarında görüp savaştıklarını” ifade etti.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.