Sağlık

Şampuan nasıl kullanılır?

Banyo sadece bir temizlik gereksinimi olarak karşımıza çıkmazken, saç ve vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Doğru şampuanı kullanmak ve doğru şekilde yıkanmak ile birlikte hem sağlıklı kalınabilecekken, saçların doğru şampuan ile birlikte yıkanmasıyla birlikte ise saç dökülmesi önlenebilmektedir.

Normal saçlar için tercih edilen şampuanlar saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutarken, sebum üretimi fazla olan saçlar içinde oldukça idealdir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra yarım saat geçmesine rağmen yağlanma olmuyorsa eğer, normal saç tipine uygun şampuanlar kullanılmalıdır.

Kuru, yıpranmış, boyalı saçlar için şampuanlar, kalıcı saç boyaları, renk açıcılar, perma solüsyonları, kimyasallar ve aşırı fön uygulanmış saçlar fiziksel olarak zarar görmüş olduğu için yenilenme ve bakım özelliği açısından zenginleştirilmiş olan formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlayan şampuanlar kullanılmalıdır.

Yağlı saçlar için şampuanlar, saç derisindeki sebum oranı fazla olan kişiler için uygundur. Her gün ya da gün aşırı kullanılması halinde saçtaki yağ oranını dengeler. Saçtaki sebum dengesini sağlayan bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği de azaltır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.