Sağlık

Sahil çocukları astıma daha erken yakalanıyor

Uzmanlar, küf ve neme maruz kalan sahil bölgelerinde yetişen ve büyüyen çocukların, şehirlerde yaşayan çocuklara göre astım hastalığına daha erken yakalandıklarını tespit etti.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş, yaşıtlarına göre daha fazla ısı, küf ve neme maruz kalan sahil kesimindeki çocukların, şehirlerde yaşayan çocuklara oranla daha fazla astıma yakalandıklarını bildirdi.

Antalya’nın Kumluca ilçesi yakınlarındaki Olimpos’ta düzenlenen “Alerji Okulu 2009 Olimpos”a katılan Prof. Dr. Altıntaş, yaptığı açıklamada Türkiye’de çocuklarda astıma yakalanma oranının ortalama yüzde 10 olduğunu, Çukurova Bölgesi’nde bu oranın yüzde 12′ye çıktığını söyledi.

Altıntaş, “Nem, küf ve ısının yüksek olduğu yerlerde akar (myte) denilen canlı türü daha yoğun oluyor. Çocukluk çağı astımı da yüzde 80-85 oranında akarlardan kaynaklanıyor” dedi.

Astımın yalnızca nefes darlığı ile ortaya çıkmadığını ifade eden Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş, gece gelen öksürük ataklarının ve hırıltının da önemli bulgulardan olduğunu, ancak çoğunlukla bronşitle karıştırıldığını, bunun da tedaviyi geciktirebildiğini kaydetti.

Son yıllarda çocuklardaki astımda artış görülmeye başladığını belirten Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahil şehirlerinde yaşayan çocuklar daha fazla ısı, küf ve neme maruz kalmaları nedeniyle, diğer kesimlerdeki çocuklara oranla daha fazla astıma yakalanıyorlar. Küresel ısınma, bitkisel ve hayvansal florayı da etkilediği için bazı dengeleri bozuyor. Çevre kirliliği artıyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.