Sağlık

Sağlık Bakanı’ndan kanser açıklamaları

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de sigarayla, tütün kullanımını azaltmakla ya da kullanmayanları tütün dumanından korumakla ilgili tedbirlerin tamamen yürürlükte olduğunu belirterek, “Bunu bundan sonra kimse de geriye çeviremez” dedi.

Bakan Akdağ, “Kanser Haftası” dolayısıyla Rixos Grand Otel’de düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki kanser farkındalığını yaratmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Ölümden kaçılamayacağını, ölümün canlıların geninde olduğunu ifade eden Akdağ, Bakanlık olarak erken ölümleri önlemeyi ve hastalığın sıkıntılarını mümkün olduğunca insanlara az yaşatmayı hedeflediklerini vurguladı.

Hastalıklardan korunmanın en önemli faktör olduğunu, buna odaklanılması gerektiğine işaret eden Akdağ, “Türk halkının çok güzel bir ifadesi var. Büyüklerimiz, ‘Az ağrı, asan ölüm’ diye dua eder. Asan, zahmetsiz ve kolay anlamına geliyor. Konu kanser olunca gerçekten bu iş çok önemli bir hale geliyor” diye konuştu.

Kanser hastalığını kendinde ve yakınlarında yaşamayanların tam olarak bilemeyeceğini dile getiren Akdağ, kendi babasının da kanserden hayatını kaybettiğini, hasta ve hasta yakınlarının ne hissettiğini çok iyi bildiğini söyledi.

Görevlerinin kanserden insanları korumak ve hastalığa yakalananlara yardım etmek olduğunu belirten Bakan Akdağ, son dönemde hastalıktan korunma işinin ön plana çıkarılmasını çok doğru bulduklarını kaydetti. Hastalığın tedavi kısmının da arka plana bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Akdağ, “Kanser gibi bir konuda hastaya tedavi edemeyecek olsanız dahi onun ölümüne kadar geçen sürede yapacaklarınız çok önemli. Ağrısını azaltmak, rahat bir yaşam sürmesini sağlamak çok önemli. Şükürler olsun Türkiye’de bu konuda çok önemli mesafe aldık” dedi.

“Farkındalık konusunda çok önemli mesafe aldık mı tartışılır. Bu zaman istiyor” diyen Akdağ, önlenebilir kanser sebepleri açısından en önemli konunun tütünle mücadele olduğunu, Türkiye’nin bu konuda dünyada lider bir konuma geldiğini söyledi.

Sigara ve tütünle mücadelenin halkın da büyük desteğinin alınarak sürdüğünü, bu mücadeleden sigara satan firmalar başta olmak üzere rahatsızlık duyanların olduğunu anlatan Akdağ, “Ama bu kavgayı biz kazandık, Türk halkı kazandı. Türkiye’de sigarayla ilgili, tütün kullanımını azaltmakla ilgili ya da kullanmayanları tütün dumanından korumakla ilgili tedbirler tamamen ayaktadır ve bunu bundan sonra kimse de geriye çeviremez. Ülkemizde kanseri önlemek ya da kanserlilere yardımcı olmak için gayret gösteren herkes emin olabilir artık Türk halkı bu hususta geri adıma asla müsaade etmez, iktidarda biz kaldığımız sürece de etmez, iktidardan biz gitsek de etmez” diye konuştu.

Türkiye’de 100′ü aşkın Kanser Erken Teşhis Korunma Tarama Merkezinde çalışan personele ve kanserle ilgilenen herkese teşekkür eden Akdağ, bu merkezlerin sayısını daha da artıracaklarını kaydetti.

“Kanserli hastalara kolaylık sağlıyoruz”

Hasta ile ilgilenmenin zor olduğunu, hastaların sürekli şefkat beklediğini söyleyen Akdağ, kanser hastalarının yakınlarının işin en zor kısmını teşkil ettiğini, bu nedenle kanserle ilgilenenlerin çok hayırlı bir iş yaptığını dile getirdi.

Kanserin korunma ve tedavi kısmıyla ilgili çok büyük kolaylıklar sağladıklarını belirten Akdağ, bugün Türkiye’de bütün kanser türlerinin ücretsiz olarak tedavi edildiğine, bunun dünyanın en zengin ülkelerinde bile görülemeyeceğine dikkati çekti.

Kanser hastalığının teşhisiyle ilgili bütün yeniliklerin zamanında Türkiye’ye geldiğini ifade eden Akdağ, bu hususta hiçbir masraftan kaçınmadıklarını söyledi.

Türkiye’deki 73 milyon insanın kanser olduğunda devletin güvencesi altında tedavi alabildiğini, özel hastanelerin de kanser tedavisinde vatandaşlardan fark talep edemeyeceğini belirten Akdağ, bütün kanser ilaçlarının ücretsiz olduğunu, ilaç alımlarında ödenen katkı paylarının kanser hastalığında ödenmediğini vurguladı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.