Sağlık

Regl olma tarihinizi ÖSS için geciktirin

ÖSS yaklaşırken, öğrenciler o günü sıkıntı çekmeden atlatmak için dua ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi, regl dönemleri sınav tarihine denk gelen kızlara geciktirici ilaçları öneriyor.

Üreme çağındaki bir bayanda, adet kanamalarının düzenli olması, sağlıklı bir genital ve hormonal sisteme işaret eder. Bununla beraber sosyal bazı zorunluluklar nedeniyle bu düzenin değiştirilmesi gerekebilir.

Özellikle bu dönemi günlük yaşamını tehdit edecek şekilde sıkıntılı geçiren genç kızlarda, adet döneminin ÖSS gününe denk gelmesi, zamanlamayı değiştirmeyi gerektirebilir.

Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi, genç kızları ÖSSden önce doktora başvurmadan geciktirici hap kullanmamaları konusunda uyardı:

KULLANIMI 10 GÜNÜ AŞMASIN!
– Adet dönemi ÖSSye denk gelen genç kızlar ne yapsın?
Jinekolojik muayene sonrası engel bir durum saptanmazsa, bir kadın hastalıkları ve doğum doktorunun önereceği ilaçlar kullanılabilir. Böylece adet süreci geciktirilir.

Doktorunuzun önerisi; başka bir nedenle doğum kontrol hapı kullanan genç kızlarımızda kutu bitimi sonrası normalde verilen bir hafta aranın atlanarak ara verilmeden yeni kutuya geçilmesi, ikinci kutu sonunda ise normal aranın verilmesi olur.

Doğum kontrol hapı kullanmayan genç kızlarımıza ise; adet öncesi 3. ya da 5. günde başlanacak progestajen içerikli ilaçlar önerilir. Bu dönem atlatıldığında ilaç mutlaka bırakılmalıdır. İlacın kullanım süresi 10 günü geçmemelidir.

– Geciktirici ilaç kullanmanın sağlığa olumsuz bir etkisi var mıdır?
Bu ilaçlar, sık sık kullanılmadığı sürece hormonal düzensizliğe neden olmaz. Adet döneminin kişinin kendi isteğine göre ayarlanması amacıyla yapılan çalışmalarda; 3-6 ay aralıksız doğum kontrol hapı kullanımının herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.