Sağlık

Radyoterapi hastalarına uzman önerileri

Uzmanlar, iyi beslenme ve dinlenmenin şart olduğu radyoterapinin; sanılanın aksine yan etkilerinin az, sağladığı yararların ise çok fazla olduğunu belirtiyor. Hastaların bazı küçük noktalara dikkat etmesiyle radyoterapi ile tedavinin başarı oranı da artıyor.

Radyoterapi süresince sağlığa özel bir önem göstermek gerektiğini söyleyen Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Radyasyon Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Melahat Garipağaoğlu, dikkat edilmesi gereken üç önemli noktayı anlattı:

Beslenme: Dengeli beslenme, tedaviye bağlı oluşabilecek halsizlik gibi yan etkileri azaltıyor. Yüksek proteinli besinlerin tercih edilmesinde yarar var. Et, yoğurt, baklagiller, yumurta, süt, balık en değerli proteinli yiyecek kaynağı arasında yer alıyor.

Dinlenme: Tedavi sırasında normal yaşantı mümkün olduğunca devam ettirilmelidir. Ancak, hastaların dinlenmeye özen göstermesi gerekiyor.

İlaçlar: Hastaların sürekli olarak kullandığı ilaçlar varsa, doktor bu konuda bilgilendirilmelidir.

En sık görülen yan etkiler

Radyoterapinin yan etkileri, uygulandığı organ ve dokulara göre değişiyor. Bununla birlikte en sık iştahsızlık, bulantı görülüyor.

Radyoterapi sırasında görülen yan etkilerin çoğu tedavi bitiminden kısa bir süre sonra tamamen kayboluyor ya da çok azalıyor. Sanılanın aksine radyoterapi ağrı vermeyen bir işlem.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.