Sağlık

Prostat erken fark edilirse sorun değil

Ailesinde prostat kanseri öyküsü bulunan erkeklerde 45 yaşından sonra prostat kanseri riski başlıyor. Günümüzde akciğer kanserinden sonra en yaygın kanser türünün prostat olduğunu belirten uzmanlar, erken fark edilen prostat kanserinin yüzde 100′e yakın bir oranla tedavi edildiğini söylüyor.

PSA denilen kan tahlili ile kolaylıkla teşhis edilebilen prostat kanserinde erken tanının büyük önem taşıdığını kaydeden Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Eyüp Gümüş, eskiden PSA yapılamadığı için pek çok erkeğin prostat kanserinden dolayı hayatını kaybettiğini vurguladı.

Gümüş, açıklamasında, “PSA’dan şüpheleniyorsak, prostattan parça alıp patolojiye gönderiyoruz. Erken tanı konulursa hasta yüzde 100′e yakın bir oranla tedavi edilebilir. Çünkü etkin tedavi yöntemleri var. Ne kadar geç yakalanırsa, kanserin saldırganlığı ve ölüm riski artar” ifadesini kullandı.

Protein ağırlıklı beslenme, çevresel faktörler, gen mutasyonları ve daha pek çok nedenden dolayı prostat kanseri yaşının gittikçe düştüğüne dikkati çeken Gümüş, şunları kaydetti:

“Prostatta yaşlar biraz daha aşağı çekildi. 50 yaşından sonra prostat kanseri riski başlıyor. Hedef, 80 yaşın altında aktif yaşam sırasında prostat kanserinin yakalanmasıdır. Bunlar iyi takip edilirse iyi huylu kanserse, tedavisi başarılı oluyor.”

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.