Sağlık

Prematüre çocuklara büyüme hormonu

Dünyanın birçok yerinden bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, prematüre doğan kısa boylu çocukların büyüme hormonu tedavisi ile boylarının uzatılabileceğini ortaya çıkardı.

Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayımlanan araştırmada, büyüme hormonu tedavisinin ilk yıllarında prematüre doğan kısa boylu çocukların boylarında ve kilolarında önemli gelişmelerin görüldüğü belirtiliyor, ancak bu tedaviyle ilgili uzun dönem çalışmaların halen gerekli olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırmayı yapan bilim insanlarından Brezilya’nın Curitaba kentindeki Klinik Hastanesinde çalışan Margaret Boguszewski, yeni doğanların yaklaşık yüzde 10′unun prematüre dünyaya geldikleri, ilerlemiş perinatal bakım sayesinde bu bebeklerin çoğunun hayata tutundukları bilgisini verdi. Bundan dolayı günümüzde bu bebeklerin gelişimlerine ve büyümelerine odaklanıldığını belirten Boguszewski, perinatal bakımdaki tüm ilerlemelere rağmen prematüre doğan bazı çocukların yaşıtlarına göre kısa boylu kaldıklarına işaret etti.

Boguszewski ve meslektaşları, bu tür çocuklar için büyüme hormonunun yardımcı olabileceğini düşünerek prematüre doğmuş ortalama yaşları 6 ila 7,5 olan kısa boylu çocuklar üzerinde yaptıkları klinik deneylerde, tedavinin ilk yıllarında bu çocukların boy ve kilolarında önemli artış tespit ettiler.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.