Sağlık

Pankreas kanserinin tedavisi zor

Kanserler arasında en sinsisinin pankreas olduğunu söyleyen uzmanlar, pankreas kanseri hazım sisteminde en sık görülen ikinci kanser olduğunu ve tespitinin zor olmasından dolayı tedavisinin de çok zor olduğunu ifade ediyor.

Yetişkinlerdeki kansere bağlı ölümlerde de ise 4′ncü sırada yer aldığını söyleyen Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Koray Topgül, “Pankreas kanseri, yetişkinlerdeki kansere bağlı ölümlerde de 4′ncü sırada yer alır.

Pankreas, organ yerleşimi olarak karnın en arkasında, bağırsaklardan gelen ve karaciğere giden ana damarlar üzerine yerleşmiş ve bu damarlarla yakın ilişkide olan bir organ. Bu farklı anatomik yerleşim nedeniyle hem belirtiler geç ortaya çıkar hem de cerrahi açıdan ameliyata ait zorluğu artırır.

Hastalığın belirtileri de çoğu zaman sinsi ve hastaların çok önemsemediği karında rahatsızlık hissi, şiddetli olmayan ağrılar, iştahsızlık, hazımsızlık, bulantı gibi bir çok hastalıkta olabilecek belirtiler şeklinde ortaya çıkabilir.

Özellikle yakın zamanda kilo kaybı, iştahsızlık ve sarılık belki de en belirgin şikayet ve bulgulardır. Pankreasın baş kesiminde, safra kanallarının bağırsağa açıldığı noktada kanser gelişmesi sarılığın erkenden ortaya çıkması, kanserin erken dönemde yakalanmasına neden olabilir.

Yine daha önce şeker hastalığı (diyabet) olmayan bir kişide son 6 ay içinde aniden ortaya çıkan şeker hastalığı bir erken belirti olabilir. Hastalık temelde ileri yaş hastalığıdır, özellikle 65 yaş üstü kişilerde ve erkeklerde sıktır. Sigara ve genetik yatkınlık önemli risk faktörleridir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.