Sağlık

Okullar nezle ve grip kaynağı

Havaların soğuması ve okulların yeniden açılmasıyla özellikle küçük çocukların arkadaşlarından grip ve nezle virüsü aldıklarını belirten uzmanlar, bunun da üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan çocukların sayısını artırdığını söyledi.

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, grip ve nezlenin kaynağının kreşler ve okullar olduğunu belirterek, korunmak için ellerin sık ve güzelce yıkanması gerektiğini kaydetti.

“Çocuklardan anne-babalarına, oradan da iş yerlerine yayılan enfeksiyonların sıklığı bu hastalıkları oluşturan virüslere karşı direnç oluşuncaya kadar devam edecek” diyen Akdur, çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarının sürekli mevcut olduğunu özellikle kreş-okul gibi yerlerden ailelere, oradan da özellikle kalabalık yerlerde diğer insanlara yayıldığını bildirdi.

Akdur, bu nedenle nezle-grip olan çocuğun okula gönderilmemesi, hasta kişinin işe gitmemesi otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmaması gerektiğini bildirdi.

Akdur, “Çocuklarımızın yeterli dengeli beslenmesi yaşlıların da iyi dinlenmesi çalışma saatlerine dikkat etmesi grip ve nezleyi hafif atlatmak bakımından önemli” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.