Sağlık

Okul dönemi stresi çocukları hasta ediyor

Uzmanlar, çocukların okul dönemlerinde yaşadıkları stresin hastalıklara karşı vücut dirençlerini düşürdüğüne dikkat çekiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Akdeniz, çocuklarda dersler nedeniyle oluşan okul stresinin birçok hastalığa karşı vücut direncini zayıflattığını belirterek, “Çocuklarda bağışıklık sistemi daha zayıftır. Bunun sonucu olarak çocuk vücudunun direnci zayıftır. Her türlü enfeksiyon kolay ilerleme göstererek sağlığını tehdit edebilir.

Sadece grip veya enfeksiyonu geçirmesinin verdiği zararın yanı sıra, bağışıklık sisteminin desteklenmeyişi bir sonraki hastalıkta bağışıklık sisteminin yapısında kronik zayıflamaya da neden olabilir. Korunmada beslenme ve hijyen çok önemli. Çocukları hijyen konusunda velilerin mutlaka bilinçlendirmeleri gerekiyor. Saatler boyunca kapalı ortamlarda kalmaları ve enfeksiyonlara açık olmaları da eklendiğinde bulaşıcı hastalıklar en çok çocuklarda görülüyor.

Çocuğun sürekli olarak uykusuzluk yaşadığı eğitim dönemlerinde özellikle kış mevsiminde havalandırmanın eksikliği, çocuğun yaşı ve yapısı itibariyle hijyen bilincinin eksikliği yine en önemli çevresel etkenler arasında yer alıyor. Bu süreçlerde çocuğun beslenmesi de çok önemli. Vitamin, kalsiyum gibi çocuğun gelişiminde çok önemli olan desteklerin bulunduğu bir beslenme programını takip edilmesinde büyük önem var” dedi.

Çocukların beslenmelerinde, vitamin takviyesinin çocuğun kendini zinde hissetmesi için şart olduğunu anlatan Dr. Mehmet Akdeniz, “Özellikle uzmanlar tarafından beta glukan, C vitamini gibi doğal destekleyicilerle çocuğun enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi güçlendirilmeli. Günümüz yaşam şartlarında özellikle çalışan anne babaların çocuklarının beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekiyor. Sınıflarda havalandırma sağlanması en azından teneffüs saatlerinde çok önemli.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.