Sağlık

Obeziteye karşı topyekun savaş

Hükümet, 2011 yılında “Obeziteyi Ulusal Önleme Kampanyası” kapsamında, işyerlerinde zorunlu spor saati uygulamasına geçilmesi için düğmeye bastı. 500′den fazla çalışanı olan işyerine spor salonu açılacak, yemekleri diyetisyen kontrol edecek.

“Japon modeli”ni esas alan bu düzenlemeye göre, işyerlerinde günün belli saatleri spora ayrılacak. Bunun için de işveren, çalışanların egzersiz yapabileceği ekipmanların da yer aldığı spor odaları kuracak.

Çocukluk çağı ve erişkin obezitesi tüm dünya gibi Türkiye’de de hızla yayılan bir sağlık sorunu olmaya başladı. Hükümet de bununla mücadele için 2011 yılını “Şişmanlık ve Hareketsizlikle Mücadele Yılı” ilan etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu tehlikenin önüne geçebilmek amacıyla başta sağlık eğitimi olmak üzere işyerlerinde ve evlerde bilinçli beslenmenin yaygınlaşması, sporun teşvik edilmesi için kolları sıvadı. Geliştirilen projeyle, okullarda sağlık eğitiminin niteliği değişecek.

Sağlık kitaplarında, yüksek kalorili yiyeceklere karşı tedbirler ele alınacak, obezitenin zararlarına daha sık vurgu yapılacak. Okullarda seminerler düzenlenerek gençler sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilecek. İşyerlerinde ve okullarda Japonya’da olduğu gibi spor saatleri uygulamasına geçilecek.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.