Sağlık

Obezitenin bir nedeni de küresel ısınma

İngiliz bilim adamlarına göre obezler, küresel ısınma ve iklim değişikliklerinde büyük rol oynuyor. Şişmanların çok gıda tükettikleri ve daha fazla motorlu taşıta bindikleri için küresel ısınmadan daha fazla sorumlu oldukları kaydedildi.

Obezitenin bir kötü özelliği daha meydana çıktı. İngiliz bilim adamlarına göre, obezite küresel ısınmanın nedenlerinden biri. Araştırmacılar, obezlerin küresel ısınma ve iklim değişikliğinde daha fazla payı olduğunu belirledi.

International Journal of Epidemioloji dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, şişmanlar çok gıda tüketmelerinin yanı sıra zayıflara oranla daha fazla motorlu taşıta bindikleri için küresel ısınmadan daha fazla sorumlu. Gıda üretiminin, sera etkisi oluşturan gazların temel kaynaklarından biri olduğu biliniyor.

Phil Edwards ve Ian Roberts adlı bilim adamları, her bir şişman insanın zayıf bir kişiye oranla yılda bir ton daha fazla karbondioksit emisyonuna yol açtığını tahmininde bulundu. Buna göre, bir milyarlık bir aşırı şişmanlar nüfusu, atmosfere yılda fazladan bir milyar ton karbondioksit salınmasına sebep oluyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.