Sağlık

Obezite hipertansiyonu tetikliyor

Yapılan araştırmalar, obezitenin kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında yüzde 35, hipertansiyonun ortaya çıkmasında yüzde 55 oranında etkili olduğu gerçeğini ortaya çıkardı.

Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan obezitenin yetişkinlerde diyabet hastalığında yüzde 80, iskemik kalp hastalıklarında yüzde 35, hipertansiyonda yüzde 55 oranında etken olduğu belirtildi.

Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, şişmanlıktan doğan hastalıklardan her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olduğunu söyledi.

Obezitenin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından sağlık açısından riskli ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını aktaran Zengin, “Aşırı şişmanlık günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunudur.” dedi.

Hastalığın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artış gösterdiğinin altını çizen Zengin, şöyle devam etti:

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.