Sağlık

Obezite hareketsiz çocukları tehdit ediyor

Obezitenin, alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizlik sonucu oluşan ciddi bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, hareketsiz yaşamın çocuklarda obeziteye yol açtığını belirtiyor.

Vücut ağırlığının olması gerekenden daha fazla olmasına obezite dendiğini söyleyen Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Rabia Yurdagül, çocukların fiziksel aktivite yaparak obeziteden korunabileceklerini belirtiyor.

Obezite vücutta yağ dokusu oranının artması sonucu ortaya çıkan diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi yaşam kalitesini ve süresini düşüren çok ciddi sağlık problemlere neden olur. Fazla yeme, fiziksel aktivitenin yetersiz oluşu, psikolojik bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar ve genetik yapı obeziteye neden olabilecek temel faktörlerdir.

Günümüzde optimal bir sağlık için gerek çocuk gerekse yetişkinlerin büyük bir çoğunluğunun yeteri kadar fiziksel aktivite yapmadıkları görülmektedir. Oysaki sağlıklı yaşamın üç temel adımından biri düzenli egzersiz yapmaktır.

Yeterli ve dengeli beslenme ve yeterli düzeyde uyku ile birlikte takip edilecek düzenli bir fiziksel aktivite programı sağlığın iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde esastır. Birçok ülkede fiziksel aktivite yetersizliği düzensiz beslenmenin önüne geçmiş ve bu durumun özellikle obezite için önemli bir etken olduğu sonucuna varılmıştır.

Bir hastalık olarak kabul edilen obezite giderek artmakta ve koroner kalp hastalığı, diyabet, inme, artrit gibi pek çok hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır.

Hareketsiz yaşam süren, boş zamanlarını bilgisayar veya televizyon başında geçiren, spor ve egzersize zaman ayırmayan günümüz çocuklarında obezite yüksek oranda görülmekte, bunun yanında televizyon veya bilgisayar karşısında atıştırılan yüksek kalorili yiyecekler de bu orana ivme katmaktadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.