Sağlık

Obezite birçok kronik hastalığın ana nedeni

Obezitenin, diğer bütün kronik hastalıkların başlıca nedeni olduğunu belirten uzmanlar, bu tür hastalıkların ortaya çıkmadan önlem alınmasının önemli olduğu uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nce, bel çevresi 80 santimetre olan kadınların, 98 santimetre olan erkeklerin obez ve kronik hasta olarak kabul edildiğini söyleyen Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nevzat Bilal, “Herkes bel çevresini ölçerek, doktora gitmeden kronik hasta olup olmadığını öğrenebilir.” dedi.

Çağın vebası olarak adlandırılan kronik hastalıkların Türkiye’de de çığ gibi arttığını vurgulayan Nevzat Bilal, “Bu durumdan Denizli de olumsuz etkilenmektedir. Son araştırmalara göre kadınlarda yüzde 40, erkeklerde yüzde 35 oranında obezite tespit edilmiştir. Obezite, kendisinin de içinde yer aldığı bütün kronik hastalıkların başlıca sebebidir. Bu sebeple kronik hastalıklar ortaya çıkmadan önlem alınması şarttır.” diye konuştu.

Şeker, kalp damar, damar sertliği, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, üre, görme kaybı, ayaklarda kangren, ayakların kesilmesi ve felçleri kronik hastalıklar arasında sayan Bilal, “Bu müzmin hastalıklardan korunma yollarını Sağlıklı Yaşam Okulu’nda anlatıyoruz. Verdiğimiz bilgiler, halkımızın kolayca anlayabileceği ve gündelik yaşamda uygulayabileceği niteliktedir.” ifadesini kullandı.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.