Sağlık

Nasıl bir cinsel yaşam?

Cinsel yaşam model, norm ve ortalama gibi kavramları içeriyor. Bazılarına göre, normlara uymak acı çekmekle eşdeğer.

Öncelikle normal bir cinsel yaşam iki tarafa da gereken tatmini sağlamalı; yani, cinsellik haz alarak yaşanmalı, asla acı vermemeli. Acıdan kastımız bazı birleşmelerde yaşanan acı değil, hiçbir zevk içermeyen acıdan bahsediyoruz.

Her iki tarafın da yeterli doyuma ulaşması için, birbirlerini ortak olarak görmeleri, yani karşılarındaki kişinin objesi değil aynı haklara sahip iki birey olduklarını kavramaları gerekir. Başarılı ilişkilerdeki karşılıklı anlayışın ilk koşulu budur.

Kimse obje değil

Ayrıca, normal bir cinsel yaşam genellikle birleşmenin yaşandığı bir yaşam. Yani, yatak odasında yaşanan ilişki cinsel birleşmeyle noktalanmalı, ancak karşılıklı tatmin için yeterince çeşitlilik gösteren cinsel oyunlara da yer verilmeli. Cinsel olgunluk, genital bölgeye girişin olması ya da cinsel organlar arasındaki temastan zevk alınması yoluyla ayırt edilir.

Özel bir boyutta yaşanan birbirini tamamlama hissi de cinsel yönden tatmin alınmasında esastır.

Yine de cinsel yaşamda farklılığın ya da ‘anormalliğin’ göstergesi çekilen acıdır. Cinsel hazzın eksikliği de sağlıklı bir cinsel ilişkide doyuma ulaşılmasının önünde büyük bir engel oluşturur.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.