Sağlık

Mide kelepçesiyle kilo vermek

Obeziteyle ilgili yaklaşık 20 farklı ameliyat yöntemi bulunduğunu ifade eden uzmanlar, kesin sonuçlar alınması nedeniyle bu yöntemlerden birkaç tanesinin çok sık şekilde uygulandığını belirtiyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güner Öğünç, mide bandı (kelepçesi) operasyonlarıyla, aşırı şişman 100 hastanın 4 ton 378 kilo vermesini sağladı.

Prof. Dr. Güner Öğünç, aşırı şişmanlığın yüksek tansiyon, şeker hastalığı, gibi daha birçok hastalığa neden olduğunu kaydetti. Öğünç, aşırı şişmanların yüzde 70′inin de sinir ve stresten yakındığını söyledi.

Yöntemlerden mide bandının (kelepçe) ise kendilerinin en sık uyguladıkları yöntem olduğunu anlatan Öğünç, çok uzakta ve kendilerine sık gelemeyecek kişiye mide bandını tercih etmediklerini, çünkü bu kişilerin sürekli kontrole gelmeleri gerektiğini ifade etti.

Ameliyatın başarısı için kalorili içeceklerden vazgeçilmeli

Öğünç, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Mide bandı ameliyatlarında kişinin uyumu çok önemlidir. Eğer ameliyat olan kişi, ameliyattan sonra yüksek kalorili içecekler almaya devam ederse ameliyatın başarılı olma şansı düşüyor. Çünkü mide bandı katı yiyeceklerin geçişini engeller, fazla miktarda gıda alınması engeller. Ama kişi kolalı içecekler, komposto, dondurma, alkollü içeceklerden vazgeçemiyorsa, bu ameliyat için uygun kişi değil demektir. Dolayısıyla uyum çok önemli ve hasta bizim önerilerimizi uygularsa başarı son derece yüksektir. Mide bandı, riski çok düşük olan bir zayıflatma ameliyatıdır.”

Mide bandının Avrupa’da çeyrek asırdır uygulandığını anlatan Öğünç, yöntemin dünyada en sık Avustralya ve Avrupa’da uygulandığını söyledi. Antalya’da söz konusu ameliyatlara 9 yıl önce başladıklarını kaydeden Öğünç, “1998′de yaptığımız ameliyat sayısı üçtü. Son bir yılda ise 50 ameliyat yaptık. Ciddi artışın nedeni aşırı şişman kişilerin bu konuda bilinçlenmesi ve daha da önemlisi başarımızın yüksek olmasıdır” dedi.

Eskisi gibi yiyip içmek için bandını çıkarttırdı

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.