Sağlık

Meyve suları kan şekerini yükseltiyor

Sıcak havalarda daha fazla suya gereksinim duyan kişiler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor. Oysa uzmanlar, şeker hastalarına kan şekerini yükselttiği gerekçesiyle meyve suyu içmemeleri konusunda uyarıyor.

Meyve sularının diyabet hastalarına zarar verdiğini belirten Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, “Tip 1 hastaları meyve suyu içmesin” dedi.

Havaların ısınması kişilerin beslenme alışkanlıklarına birçok değişikliğe neden oluyor. Sıcaklarla birlikte daha fazla su ihtiyacı hissedenler, hazır meyve suyu gibi içeceklere yöneliyor.

Meyve sularının içinde şeker yokmuş gibi reklamının yapıldığını söyleyen Türkiye Diyabet Vakfı’ndan Uzman Dr. Berrin Oğuzhan, meyve sularının reklamlarda göründüğü kadar masum olmadığını belirtti.

Fruktoza dikkat!

Meyve suyu tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaların bulunduğunu ifade eden Oğuzhan, “Serinlemek için genelde tercih edilen bu sularda bulunan fruktoz vücuda alındığında çok hızlı bir şekilde glikoza dönüşüp vücudun şeker değerini yükseltebiliyor” diye konuştu.

Kan şekerini yükseltir

Özellikle diyabet hastalarının meyve sularından uzak durmasını öneren Oğuzhan, “Bir porsiyon meyve, kan şekerinde 20-30 miligramlık bir yükselme saptanmasına neden oluyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.