Sağlık

Menopozda sıkıntıya son!

Menopoza karşı en etkili tedavi yöntemi olan “Hormon Replasman”ın kalp-damar hastalıklarından Alzheimer ve kansere kadar birçok hastalığa karşı koruma sağladığı saptandı. Hormon Replasman ayrıca, postmenopozal dönemdeki kadınların bazı hastalıklara yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor.

19. yüzyıl Victoria dönemi fizikçileri, “menopozun ciddilik derecesi”ni kadının geçmişindeki düşüncesizlikleriyle orantı kurarak hesaplarmış. 20. yüzyılın ilk yarısında psikanalistler, menopozun orta yaştaki kadının hayatında bir dönüm noktası olduğunu düşündüler. Şimdiyse bilinen tüm gerçekler değişti, menopozun sanıldığı gibi uzun, tek bir dönemden değil, yaşa bağlı olarak birbirini izleyen pre-peri-post olmak üzere üç evreden oluştuğu ve buna uygun tedavi yöntemleri izlenmesi gerektiği anlaşıldı.

Bu yeni bilgiler ışığında yapılan araştırmalar, menopozla azalan östrojen ve progesteron hormonlarının görevini yapan Hormon Replasman Tedavisi’ne de farklı bakış açıları kazandırdı. Bu tedavinin menopoz döneminde kadınlardaki etkileri üzerine yapılan araştırmalar hem şaşırtıcı sonuçlar sundu, hem de erken teşhis ve tedavi ile iyileşme oranın ne kadar yükseldiğini gösterdi.

Hayati önemi var!
Geçtiğimiz 10 yıl boyunca araştırmacılar Hormon Replasman Tedavisi’nin vücudu kalp krizinden Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalıktan koruduğunu keşfettiler. Hormon Replasman Tedavisi görenler ile görmeyenler arasında yapılan klinik deneyler, ortaya önemli bir sonuç çıkardı: Göğüs kanseri teşhisi yapılan kadınlar arasında Hormon Replasman Tedavisi olan kadınların hayatta kalabilme oranı diğerlerine göre daha yüksek!

Postmenopoz döneminde, kalp-damar hastalıklarının görülme riskinin göğüs kanserinden 10 kat fazla olduğu ve Hormon Replasman Tedavisi’nin bu riski yüzde 50 oranında azalttığı, keşfedilen bir başka gerçek.

Rahim kanserini önlüyor
Arch Intern Med’in 1991′de yayımladığı bir başka araştırmanın iyi haberi ise Hormon Replasman Tedavisi ve erken teşhis ile göğüs kanserinden ölümlerde yüzde 19 azalma sağlandığı. Klinik araştırmalar, rahim kanserinde de önemli gelişmeler haber veriyor. Menopoz ya da öncesinde rahimde oluşan tümör, kanser olmadan erken teşhis ve tedavi sayesinde iyileştirilebiliyor, yaşama oranı yüzde 96.7′ye çıkıyor. Ayrıca östrojen ile düşük dozda progestron içeren Hormon Replasman Tedavisi, rahim kanseri riskine karşı koruma sağlıyor. Ancak kansere karşı esas koruma, düzenli hekim kontrolü sayesinde erken teşhisin yapılabilmesi ve menopozun farklı evrelerine uygun tedavinin sürdürülmesiyle mümkün oluyor.

İsveç’te 23 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma ise östrojen ve progesteron içeren Hormon Replasman Tedavisi’nin kalp krizi riskini yüzde 50 düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.