Sağlık

Meme kanserli yalnız bırakıyor

Yapılan araştırmalar, meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 20’sinin meme kanseri tedavisine başladıktan çok kısa bir süre sonra eşleri tarafından terk edildiğini ortaya çıkardı.

Meme kanseriyle ilgili çarpıcı gerçek, kadınların hastalıkla mücadelelerinin yanında farklı sorunlarla da boğuştuklarına dikkat çekiyor. Hastalık sürecinde göğsü alınan kadının kendisini eksik hissedip eşinden uzaklaşması sık rastlanan bir durum olarak değerlendiriliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kanserinin kadınlarda bedensel, psikolojik ve sosyal açıdan birçok olumsuz etkisi bulunuyor.

‘İlgi görmüyorum’ düşüncesi

Bu durumdaki kadın ciddi boyutta eksiklik hissedip, yaşadığı kayıptan dolayı; suçluluk, kızgınlık, pişmanlık ve öfke duygularıyla boğuşuyor. Bedenini algılayışında değişiklikler meydana gelen kadın; güzel olmadığını, dişilik özelliklerini yitirdiğini ve yaşanan fiziksel değişiklikten dolayı çevresindeki kişilerin ilgi ve desteğini kaybedeceğini düşünüyor.

Kıyafet seçimi bile zorlaşıyor

Memesi alınan kadınların kıyafet seçimleri bile zor hale geliyor. Bu kadınların özellikle yaz mevsiminde sosyal ortamlardan uzaklaşmaları ise dikkat çekici bir başka gerçeğe işaret ediyor.

“Son 15 yıldır plastik cerrahideki gelişmeler ışığında meme kanseri nedeni ile alınan meme dokusunun yerine estetik ve sağlıklı görünüme sahip yeni meme oluşturmak çok kolaylaştı” diyen Prof. Dr. Akın Yücel, kanser sonrası meme onarımları sayesinde kadınların hem dış görünüş hem de psikolojik anlamda kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylüyor.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.