Sağlık

Meme kanserinde koltukaltının alınması gerekmiyor

Uzmanlar, nöbetçi biyopsi yapamayan cerrahların, ‘Ben bilmiyorum’ diyemedikleri için gereksiz yere kanserli kadınların memelerini alıp, koltuk altlarını kazıdıklarını ifade ediyor. Uzmanlar, bu duruma pek çok hastada tanık olunduğunu söylüyor.

Florance Nightingale Hastanesi Genel Cerrahı Dr. Murat Atay, meme kanseri cerrahisiyle ilgili soruları yanıtladı…

– Kanserli kadınların çoğunun yalnızca memeleri değil koltuk altları da alınıyor. Sizce bu mutlaka gerekli mi?

Koltuk altını korumak en az memeyi korumak kadar önemlidir. 10 yıl öncesine kadar istisnasız bütün meme kanserlerinde koltuk altı dokusu tümüyle çıkartılıyordu. Son 10 yıldır nöbetçi lenf bezini özel yöntemlerle bulabiliyoruz. Bu da koltuk altının gereksiz yere çıkartılmasını engelliyor. Bu, bir kadın için estetik olarak çok önemli bir faktör.

– Koltuk altının mutlaka alınması gerekir mi?

Bu operasyon memeyi korumak kadar önemli. Koltuk altı boşaltılmış bir hasta, yaşam kalitesi anlamında büyük zarar görür. Hayat boyu sürebilecek bazı sıkıntılarla karşılaşabilir. Kol hareketleri artık kısıtlıdır. Omuz ağrıları olur, kolunda şişme olabilir. Oysa koltuk altı korunduğunda, hasta ameliyattan birkaç gün sonra tamamıyla serbest hareket edebilir.

Kanserde erken tanı kurtarıcıdır

– Meme cerrahisi için hasta hastane seçecekse, en pahalı hastane en iyi yer midir?

En pahalı merkez en doğru merkez olamaz. Meme koruyucu ameliyatta da koltuk altı koruyucu ameliyatta da sihirli bir cümle var; erken tanı! Geç kalınan durumlarda sadece memeyi ve koltuk altını korumaktan uzaklaşmıyoruz. Aynı zamanda tamamıyla tedavi edebileceğimiz bir hastalık yerine, hayati risk içeren bir hastalıkla savaşıyor oluyoruz. Doğru merkezi seçerken hastalara en iyi yolu, bu operasyonu geçirmiş daha önceki hastalar gösterir. Koltuk altı korunan hastalar varsa, o merkezi tercih etsinler.

– Tümör elle anlaşılır duruma geldiyse o meme artık korunamaz mı? Tamamının alınması mı gerekir?

Hayır, ama yine de elle anlaşılır duruma gelmeden tanı koymak hastamızın sağlığı açısından çok daha güvenlidir. Ortalama bir tümörün, ortalama bir yaşta, bir santim boyutuna gelmesi tahmini iki sene olarak kabul edilir. Bir santim olan bir tümöre uygun yerdeyse, meme koruyucu ameliyat yapılabilir. Ama el muayenesiyle bir santimden küçük tümörlerin yakalanma olasılığı düşüktür. Bunlar için ultrason ya da mamografi gerekir. Memede 3 santimlik büyük bir tümör olduğunda bile, meme koruyucu ameliyat yapılabilir.

Biyopsi aşaması önemli

– Biyopsi, ameliyat alanını mı belirliyor?

Zaman zaman ilk teşhis döneminde uygulanan yanlış biyopsi teknikleri meme koruyucu ameliyat şansını ortadan kaldırabilir. Yapılacak basit bir ön biyopsinin bile tecrübeli ellerde doğru bir şekilde yapılması çok önemli. Diyelim ki küçük bir tümör var. Yanlış bir bölgeden girilerek yapılan biyopsi ya da gereksiz yere büyük alanda yapılan biyopsiler nedeniyle, meme koruyucu ameliyat yapılabilecek bir kişinin memesinin tamamı alınabiliyor.

– Göğüslerindeki tümör çok küçük olan kadınlar arasında, memelerinin alınması için ısrar edenler oluyor mu?

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.