Sağlık

“Mama reklâmları yasaklansın”

Birçok gelişmiş ülkede bebek mamalarının doğrudan halka satışının yasak olduğunu ifade eden uzmanlar, anne sütü ile beslenmeyi olumsuz etkilemesi nedeniyle mama reklamlarının Türkiye’de de yasaklanması gerektiğini belirtiyor.

Sosyal Pediatri Derneği Başkanı Gülbin Gökçay yaptığı açıklamada, inek sütünden hazırlanan mamaların, anne sütünün yerini tutmasının olanaksız olduğunu belirterek, ABD ve Somali dışında, dünyadaki tüm ülkelerin uluslararası yasa ile mamaların doğrudan halka satışını yasakladığını ifade etti.

Son 40 yılda yapılan araştırmalarda anne sütünün koruyucu maddeler içerdiğini, mamaların ise böyle bir etkisi bulunmadığını kaydeden Gökçay, anne sütü ile beslenen bebeklerde, zatürre, ishal, orta kulak iltihabı ve alerjik hastalıkların daha seyrek görüldüğüne dikkat çekti.

Gökçay, inek sütü veya hazır mama ile beslenen bebeklerde ishalin, anne sütü ile beslenenlere göre 15 kat, zatürrenin 3 kat daha sık görüldüğünü kaydederek, anne sütü ile beslenen çocuklarda ileri yaşlarda lösemi, damar sertliği, şeker hastalığı, hiper tansiyon, multipl skleroz, bazı bağırsak hastalıkları, diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıklara daha az rastlandığını ifade etti.

Okul çağındaki çocuklarda yapılan araştırmaların ise anne sütü ile beslenenlerin daha zeki olduklarını ortaya koyduğunu vurgulayan Gökçay, ilk altı ayda yalnızca anne sütü ile beslenme sonucu dünyada 10 milyon bebeğin ölümünün önlenebileceğini kaydetti.

Anne sütü Türkiye’ye yıllık 400 milyon dolar kazandırır

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.