Sağlık

Lazerle dövme sildirmek

Uzmanlar, lazerle vücut üzerine yapılan dövmeyi silmede en uygun zamanın sonbahar ve kış mevsimi olduğunu belirtiyor. Dövme alanının, tedavi sırasında güneşten uzak tutulması öneriliyor.

Özel Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Lütfiye Çoban, güneşten ya da solaryumdan bronzlaşmış ciltte renk açılıncaya kadar tedavinin ertelenmesinin daha uygun olacağını belirtti.

Dövmenin vücut üzerinde daha iyi görüntü ve renk oluşturması için demir, bakır, cıva, titanyum, alüminyum, silika ve azo bileşenlerinin kullanıldığına dikkat çeken Çoban, lazerle koyu renk dövmelerin daha kolay silindiğini kaydetti.

Dövmeyi yok etmek için belli başlı 3 yöntemin bulunduğuna dikkat çeken Çoban, bunların cerrahi olarak çıkartılması (dövmenin küçük olması gerekir), fiziksel ve kimyasal olarak derinin üst tabakasının tahrip edilmesi (fazla tercih edilmeyen yöntem) ve lazer uygulaması olduğunu ifade etti.

Çoban, “Vücutta dekoratif ve kozmetik amaçla kullanılan dövmenin M.Ö. önce 6000’lere kadar uzanan bir geçmişi vardır. Dövme, derinin içine bir iğne yardımıyla değişik organik ya da inorganik boyar maddeler verilerek oluşturuluyor.

Dövmeciler, dövmeye renk vermek için demir, bakır, cıva, titanyum, alüminyum, silika ve azo bileşenlerini kullanıyor. Lazerle dövme sildirmede en uygun zaman dilimi kış mevsimi. Uygulama aşamasında vücutta silinecek olan alanın güneş ışığı görmemesi gerekir. Kapalı havalar dövme silmek için en iyi zaman dilimi.

Güneşten ya da solaryumdan bronzlaşmış ciltte renk açılıncaya kadar tedavinin ertelenmesi daha uygundur. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Sarı ve yeşil renkli dövmeler lazere daha dirençli oluyor.” diye konuştu.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.