Sağlık

Lazer epilasyon nedir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu günümüzde artık yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon yöntemidir. Lazer epilasyon yöntemi ile cilde hiçbir zarar verilmeden istenmeyen tüyler yok edilmektedir.

Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA ( Food and Drug Association ) tarafından 1997 yılında onaylanmış ve kısa sürede Türkiye’de hizmet veren merkezlerde uygulanmaya başlamıştır.

Lazer, kabaca tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışık demektir. Belirli dalga boylarındaki lazer ışınları koyu renkli maddeler tarafından tutulmak suretiyle enerjilerini bu maddelere aktararak ısı enerjisine dönüşürler. Bu özellikten yararlanarak lazer ışığı tıpta 40 yıldır çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon fiyatları

Lazer epilasyonda fiyat belirlenirken;
– Lazer epilasyon cihazının teknik özellikleri,
– Lazer epilasyon cihazının etkinliği,
– Lazer epilasyon seans sayısının azlığı,
– Her cilt renginde ve Hassaslığına güvenle uygulanması.

Lazer epilasyonda ortalama seans fiyatları 30 ile 300 TL arasında değişir. Seans sayısı ve fiyatları vücut bölgenize, kıl yoğunluğunuza, cilt ve kıl renginize göre değişeceği için hiç bir lazer epilasyon polikliniğinin veya güzellik merkezinin belli bir fiyatı yoktur. Önce sizi görmek isteyeceklerdir.

Lazer epilasyon’un zararları var mıdır?

Lazer epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin lazer ışığı tarafından tutularak ısıya dönüşmesini sağlamak daha sonra da ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir. ( Bu sırada ortaya çıkan ısı kıl kökü hücresini tahrip eder. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. )

Lazer enerjisinin büyük bölümü derinin üst yüzeyindeki serbest melanin tarafından tutulduğu için kıl folikülüne ulaşabilen lazer enerji miktarı azalır bu da kıl folikülü üzerindeki tahribat düzeyini azaltır.

Lazer epilasyonun sonrası

Lazer epilasyon sonrası kızarıklık ve kabarıklık gibi kısa süreli yan etkiler oluşmaktadır. Bunlar seansın etkinliğini gösteren belirtilerdir. Zira lazer ışını kıl köküne ulaştığında ısı enerjisine dönüşür ve ısı enerjisi kıl kökünü tahrip eder. Bu esnada ciltte hafif bir yanma batma hissi ile birlikte kızarıklık ve kabarıklıklar oluşur. Bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden geçmekle birlikte çok hassas ciltli ve kalın kıl köklerine sahip kişilerde birkaç gün geçmesi gerekmektedir.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.