Sağlık

Kuru ciltlere evde bakım önerileri

Hem Türkiye’nin hava şartları hem de genetik faktörler insanların kuru cilt sorunları ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Özellikle nem miktarı bakımından yoksun olan bölgelerde yaşayan insanların ciltleri aşırı derecede kurur. Cilt kurumalarına karşı tedbirler alırsanız eğer bu sorunla baş etmek zorunda kalmazsınız. İşte uzman önerilerinden evde kuru cilt bakımı hakkında bilgiler.

 

Cilt kurumalarına karşı uzmanların ilk önerisi, çok fazla aşırıya kaçmadan nemlendirici kullanılmasıdır. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şey, önce nemlendiriciyi elinizde biraz ısıtmak ve daha sonra tüm ele yedirmektir. Sonrasında ise bir kaç saniye de olsa elinize masaj yapmaktır. Bu şekilde nemlendirici cildinize daha iyi temas etmiş ve daha çok fayda sağlamış olacaktır.

Banyo sonrası herkesin yaptığı bir hata vardır ki o da, havlu ile baskı yaparak cildi kurutmaktır. Çünkü havlu ile vücudunuza çok fazla baskı yaparsanız, cildinizin kurumasına daha çok izin vermiş olursunuz. Bu işlem aynı zamanda cildinizin hırpalanmasına da neden olacaktır. Banyo sonrası bir miktar cildi ıslak bırakmalısınız.

Kullandığınız vücut şampuanlarının da içeriği önemlidir. Vücut şampuanı seçerken cildinizi nemlendirip besleyecek olan ürünleri tercih edin. Bunun için uzmanların önerileri zeytinyağı, badem, süt veya bal özü içeren ürünlerdir.

Banyo sırasında çok fazla sıcak su kullanmayı. Sıcak su cildinizi daha fazla kurutacaktır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.