Sağlık

Kurdeşen hastalığının en büyük sebebi stres

Kurdeşen, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen, grup grup kabarıklık ve kızarıklıklardır. Deri reaksiyonu olan bu hastalık aniden ortaya çıkar ve çoğu zamanda bir kaç saat içinde yok olur. Bazen de döküntü solarken yerine yenisi çıkabilir ve kızarıklıklar korkunç derecede şişebilir.

Kurdeşen(Ürtiker) Belirtileri

Kurdeşen kendini soluk kırmızı kızarıklıkları ile belli eder. Vücutta grup şeklinde oluşan kabarcıklardır. İlk başlarda grup halinde oluşan bu kızarıklık ve kabarmalar giderek büyür ve tüm vücudu kaplayabilir. Kurdeşen genelde kaşıntı yapar ama bazı hastalarda sadece yanma ve batma hisside görülebilir.

Kurdeşen(Ürtiker) Nedenleri

Kurdeşenin bazı zamanlarda tam olarak sebebi anlaşılmasa da, en büyük sebebi aslında strestir. Sterin yanı sıra vücudun çeşitli maddelere gösterdiği bir tepkimede olabilir. Kan plazmasının damarlardan dışarı çıkmasına sonucunda da kurdeşen meydana gelir.

Bazı katkı gıdaları, yiyeceklerin içinde yer alan kimyasal maddeler, alerjik reaksiyonlar, arı-böcek sokması ve ilaçlar da ürtiker nedenleri arasındadır.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.