Sağlık

Kronik depresyonun yaşı yok

ABD’de yapılan bir araştırma, kronik depresyonun 3 yaşındaki çocuklarda bile görüldüğünü ortaya koydu. Washington Üniversitesinde psikiyatr Doktor Joan Luby ve ekibinin yaptığı araştırma, ilk kez majör depresyonun çok küçük çocuklarda bile kronikleşebileceğini gösterdi.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 3 ila 6 olan 200′den fazla çocuğun 2 yıl süreyle izlendiğini, 4 akıl sağlığı testi yapılan çocuklardan 75′ine majör depresyon teşhisi konulduğu belirtildi.

Araştırmanın başlangıcında depresyonda olan çocukların yüzde 64′ünde depresyonun 6 ay sonrasında da görüldüğü ve yüzde 40′ının iki yıl sonra da sorunları olduğu gözlendi. Çocukların neredeyse yüzde 20′sinin, yapılan tüm testlerde tekrarlayan ya da ısrarcı depresyonu bulunduğunun ortaya çıktığı bildirildi.

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsünün maddi desteğiyle yapılan ve sonuçları “Archives of General Psychiatry” dergisinin ağustos sayısında yayımlanan araştırmada, tartışmalı bir konu olan, çocuklarda depresyon tedavisinin incelenmediği belirtildi.

Doktor Joan Luby, insanların, 6 yaşından küçük çocuklarda depresyon göstergesi olan davranış bozukluklarına çok fazla dikkat etmediğini belirterek, “6 yaşından küçük çocuklar, depresyona girmek etmek için duygusal açıdan olgunlaşmamış olduğundan bunun olabileceğini düşünmüyorlar” dedi.

Depresyonun en sıklıkla anneleri de depresyonda olan ya da başka davranış bozuklukları gösteren çocuklarda görüldüğü, depresyondaki çocuklar arasında, ebeveynlerinden birini kaybedenler, fiziksel ve cinsel tacize uğrayanlar olduğu kaydedildi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.