Sağlık

Kriz cinsel hayatımızı da etkiledi

Ekonomik Kriz insanların sekse bakışını da değiştirdi. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, modern hayat ve ekonomik krizin yol açtığı sıkıntı ve stres cinsel problemleri artırırken, cinsel sorunlar insanları duygusallıktan uzak ilişkilere yönlendiriyor.

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) tarafından yapılan ‘Modern Hayat ve Cinsellik Araştırması’nın sonuçları 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla The Marmara Otel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Toplantıda konuşan Avrupa Cinsel Sağlık Birliği (ESDA) Başkanı İrem Hattat, ekonomik kriz döneminde kendilerine telefonla başvuranların sayısında yüzde 30-35′lik bir artış olduğunu, bu nedenle bir araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hattat, bugüne kadar yüzde 76′sı erkek yüzde 24′ü kadın 1580 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, istikrarlı bir ilişkide istek azalmasının nedenlerinin başında kadınlarda ilişkiden kaynaklanan duygusal problemlerin, erkeklerde ise mesleki baskı ve günlük sıkıntıların geldiğini dile getirdi.

Hattat, “Kadınlar ve erkekler cinselliğe hem duygusal hem fiziksel bir dürtü olarak bakıyor ancak günlük hayattaki terslikler karşısında erkekler ‘fast food seks’e (duygusal olmayan seks) yönelirken kadınlar beklemek taraftarı, çünkü duygusal ihtiyaçlarını da gözeten kadınlar seksi aceleye getirmenin ilişkileri yozlaştırdığını düşünüyor” diye konuştu.

Kadın ve erkeklerin istikrarlı ilişkilerden kaçınma nedenlerinin başında erkeklerde sorumluluk hissinin baskı yaratması, kadınlarda ise kendilerine vakit kalmadığı düşüncesinin yer aldığını söyleyen Hattat, erkek ve kadın katılımcıların yüzde 73,5′inin istikrarlı ilişkilerde cinsel beraberliğin daha iyi yaşanacağı görüşünü dile getirdiğini aktardı.

Cinsel sorunların çözümünde kadınların çoğunun yeni bir şeyler deneme yolunu seçtiklerini, erkeklerin ise doktora başvurduklarını söyleyen Hattat, kimseye danışmayan yüzde 12′lik büyük bir kitle olduğunu kaydetti.

Hattat, araştırmaya katılanların yüzde 17′sinin partneriyle cinsel sorunlarını hiç konuşmadığını ifade ettiğini, kadınlarda bu oranın erkeklere göre çok yüksek olduğunu vurguladı.

Aldatma ve internete yönelim artıyor
Katılımcılar arasında her 10 kişiden 6′sının aşk ile cinsel birlikteliğin farklı olduğu fikrinde olduğunu aktaran Hattat, araştırmaya göre her 10 erkekten 4′ünün, her 10 kadından 2′sinin “aldatmaya hazırım” dediğini belirterek, kadınlarda yakalanma korkusu olmadığında ise bu oranın arttığını ifade etti.

Hattat, “Toplumumuz gerçekten aldatmaya yönelik düşünüyor. Toplamda baktığımızda her 10 kişiden sadece 2′si aldatmaya ‘asla’ diyor” dedi.

Yazar hakkında

Alkan Kaya

Yorumla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.